Zpět na Lexikon

CRATAEGUS SUBMOLLIS (=ARNOLDIANA) – hloh pýřitolistý (=Arnoldův)

Syn.: Crataegus canadensis, Crataegus champlainensis

Čeleď: Rosaceae – růžovité

Lidově: Northern downy hawthorn, Northern red haw, Quebec hawthorn, Hairy cockspurthorn

Crataegus submollis
Maximální mrazuvzdornost:

-40°C

Mrazuodolnost květů:

-6°C

Zvláštní nároky:

Nenáročná rostlina

Naše hodnocení poživatelnosti:

Opylovací poměry: Oboupohlavní samosprašná rostlina

Tento hloh je v kultivaci nejznámější pod názvem hloh Arnoldův, ačkoliv platný botanický název je hloh pýřitolistý (Crataegus submollis). Je blízce příbuzný hlohu měkkému (C. mollis), ale liší se zejména areálem rozšíření, který je u tohoto druhu severnější, vyskytuje se na severovýchodě severoamerického kontinentu, konkrétně na jihu kanadských provincií Quebec a Ontario a ve státech na severovýchodě USA. Botanicko-morfologicky se od příbuzných druhů odlišuje tím, že má v květu přibližně jen 10 pylových tyčinek, zatímco např. hloh měkký jich má dvojnásob. druh dorůstá velikosti velkého keře nebo malého stromku do 9 metrů po mnoha letech, ale je řezem udržitelný i do 2 až 3 metrů. Listy jsou, jako u většiny dalších severoamerických druhů, tvarově břekolisté (podobné jeřábu břeku) a jsou opadavé. Trny mohou mít až 7 cm na délku. Plody jsou oranžovo-červené až červené malvice, velké asi 2-3 cm. Je to jeden z nejchutnějších hlohů.

Plody, zrající v září, jsou dost velké, s vynikající, sladkokyselou chutí a jsou na hloh velmi šťavnaté (asi nejšťavnatější z okruhu hlohu šarlatového, kam i arnoldův patří), navíc s příjemným aroma růžových květů. Je s podivem, že se potenciál této dřeviny a i dalších druhů už dávno neprojevil v našem i celosvětovém ovocnářství mnohem více. Plody jsou dost chutné na to, je jíst zasyrova. Pokud je plodů velké množství, dají se zpracovat například na džemy, želé či vína. Pro své výrazné léčivé účinky se také suší do zásoby a dělá se z nich čaj. Více léčivých látek mají květy. Zlepšuje srdečních činnost, pomáhá při nervozitě, navozuje lepší spánek a snižuje krevní tlak.

Jde o mimořádně nenáročnou a nekompromisně úrodnou rostlinu, kterou nic nezaskočí. Pokud navzdory pozdnímu kvetení do květů uhodí mráz, květy se nespálí a budou pokračovat ve vývinu plodů, pokud tedy teplota neklesne pod -6°C. Nejvíce vadí silné sucho, které i zhoršuje kvalitu plodů. Typ půdy může být jakýkoliv, ideálem jsou hlinité půdy s pH kolem neutrální polohy. Stanoviště může být slunné i polostinné, třeba pod vyššími stromy s řidší korunou, která propustí dostatek světla.

Sklizeň našich plodů v roce 2022

Novinky v Lexikonu