Zpět na Lexikon

OEMLERIA CERASIFORMIS – vonivka třešňová

Syn.: Osmaronia cerasiformis, Nuttalia cerasiformis

Čeleď: Rosaceae – růžovité

Lidově:  oso berry, Indian plum, Oregon plum; indiánská švestka

Oemleria cerasiformis
Maximální mrazuvzdornost:

-28°C

Mrazuodolnost květů:

~ -4°C

Zvláštní nároky:

Nenáročný druh

Naše hodnocení poživatelnosti:

Opylovací poměry: Jednopohlavní rostlina

Velmi vzácná a námi léta vyhledávaná a sháněná dřevina, příbuzná rodu Prunus, pocházející ze severozápadu USA a jihozápadu Kanady. Vzhledem k blízké příbuznosti k peckovinám rodu Prunus, konkrétně hlavně mandlím z podčeledi Amygdaloideae z čeledi růžovitých, obsahuje ve svých částech malé množství kyanovodíku, respektive jejich prekurzor ve formě kyanogenních glykosidů, a to i v nezralých plodech. Zralé plody jsou však jedlé. Vonivka je typická svým velmi vonným květem, který může někomu až zapáchat.

Lákavě vypadající plody, velké 1-2 centimetry, rostoucí často po dvou až čtyřech i více z jedné stopky, mají ojíněnou slupku švestkově fialové barvy. V plné zralosti jsou jedlé a sladkokyselé. Bohužel je však rostlina dvoudomá a je tedy potřeba získat jak samce, tak samici. U dospělých rostlin lze poznat pohlaví už z dálky. Samčí květy jsou bílé, větší a mnohem výrazněji vonné/zápašné a samice pak má květy méně nápadné, zelenobílé a menší. Plody obsahují poměrně velkou pecku a málo dužniny, takže jsou spíš jen takovým zajímavým doplňkem ovocné zahrady.

Vonivka dorůstá velikosti od 1,5 do 4 metrů dle stanoviště a klimatu. Je extrémně nenáročná, snáší mnohé typy půd, pH, stanovišť, slunce i zastínění. Roste jak na slunečním výpeku, tak i na tmavých severních svazích v lesích jako podrost. Na slunci ale dělá lepší a sladší plody.

Novinky v Lexikonu