Syn.: Araucaria brasiliana, Columbea angustifolia
Čeleď: Araucariaceae – blahočetovité
Lidově: Paraná pine
Maximální mrazuvzdornost:
-19°C
Min. teplotní optimum pro přezimování:
-1°C
Zvláštní nároky:
Chráněná poloha, chránit před mrazivými větry
Nádherný jehličnan, vysoký do 35 metrů, ojediněle i více. Pochází z jižní Brazílie a přilehlé části Argentiny a Paraguaye, kde tvoří lesy ve výškách mezi 500 a 2300 metry nad mořem. Bohužel však za posledních 100 let zmizelo 97 procent porostů tohoto krásného stromu a dnes je považován za ohrožený. K ohrožení přispívá i fakt, že strom rodí velmi chutná a výživná semena, kterých se ročně nasbírá na tisíce tun. Zimy jsou v domovině často sněhové a vyskytuje se zde docela pravidelně slabý mráz, jednou za čas se do oblasti dostane přílivem mrazivého vzduchu z Antarktidy i mnohem silnější mráz, naposledy se tak stalo v létě 2022, kdy je na jižní polokouli zima a přímo na lokalitách výskytu v jižní Brazílii naměřili až patnáctistupňové mrazy!
Tento blahočet je druhý nejodolnější druh vůči mrazu na světě, po blahočetu čilském. Mrazuvzdornost závisí na dalších faktorech, ale u nás v Mrchojedech jsme zatím otestovali rostlinu na -13,6°C zcela bez poškození a zkušenosti pěstitele ze severních Čech hovoří o přežití rovných mínus dvaceti stupňů, kdy namrzla jen zabalená horní část rostliny v důsledku zapaření, nikoli mrazu. Na rozdíl od blahočetu čilského je však lepší vysazovat už větší rostliny, což není zas takový problém, neboť tento druh roste až 2x rychleji. Na druhou stranu existují neúspěšné pokusy ze západní Evropy, kdy rostlina omrzla k zemi po -17°C, ale nevíme podrobnosti o délce působení mrazu, dalších faktorech, a o velikosti a stáří rostliny. V nejteplejších polohách rozhodně stojí za vyzkoušení!
V chladnějších oblastech je pěstování možné v nádobě se studeným (při dostatku světla i teplejším) zimováním a pravidelným zmlazováním v pozdějším věku (jako u často pěstované „pokojové araukárie“ Araucaria heterophylla).