Zpět na Lexikon

QUERCUS GLAUCA – dub sivý

Syn.: Cyclobalanopsis glauca

Čeleď: Fagaceae – bukovité

Lidově: Ring-cupped oak, Japanese blue oak

Quercus glauca
Maximální mrazuvzdornost:

-19°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

0°C

Zvláštní nároky:

Chráněná poloha, zimní stín (v mládí)

Quercus glauca je vždyzelený dub, který pochází z Japonska, Číny, Koreje, Tchaj-wanu a části Himálaje. Je to vzpřímeně oválný až zaoblený malý strom, který v kultivaci obvykle dorůstá do výšky 5-7 metrů. Ve svém původním prostředí může v průběhu času dorůst i 15 m vysoký, ale často také roste jen jako velký keř. Kožené, podlouhlé až eliptické listy (až 15 cm dlouhé) jsou na líci lesklé, tmavě zelené a na rubu lesklé, šedozelené. Listy jsou u vrcholu zubaté. Nové, rašící listy rostou s bronzovými odstíny. Listy se v zimním období mohou trochu „odbarvovat“ na žlutozelenou. Plody – žaludy jsou asi 2 cm dlouhé, s číšky, které zasahují přibližně do 1/3 délky žaludů.

Dub sivý je teplomilný druh, který je mrazuvzdorný do klimatické USDA zóny 7, je tedy vhodné jej vysazovat v teplých oblastech republiky, ideálně do chráněných míst. Vzhledem k tomu, že mu nevadí polostinné stanoviště se přímo nabízí jej sázet do „zimního stínu“, tedy do míst, kde v zimě slunce vlivem sklonu nedosvítí, zatímco v létě už ano. Nejnebezpečnější je totiž zimní slunce po silně mrazivé noci. Zatímco rostliny v zimním stínu mohou být po -20°C bez problémů, rostliny na zimním slunci mohou utrpět poškození při -15°C a následném slunečním svitu, který může potrhat rostlinná pletiva. Mladé rostliny chráníme při teplotách pod -15°C, nebo tedy při kombinaci silných nočních mrazů a denního slunečního svitu. 

Dub sivý je jeden z jedlých druhů dubů, kdy žaludy mají opodstatnění jako potravina. V domovské Asii jsou sbírány jako kaštany. Semena se upravují buď tepelně, nebo se suší a melou na mouku, ze které se peče chleba, placky, knedlíky, nebo se mouka používá jako zahušťovadlo do polévek a omáček. Dále se plody pečou a v neposlední řadě se, pražené a mleté, využívají jako náhražka kávy. Pro ještě lepší stravitelnost se u žaludů provádí po sklizni něco jako stratifikace, kdy se semena zahrabou venku do vlhké hlíny, nechají se takto přes zimu a na jaře, v době počátku klíčení, se vykopou a použijí. Takto naklíčené žaludy jsou nejstravitelnější a nejsladší.

Q. glauca se zrajícími žaludy

Novinky v Lexikonu