Syn.: Ephedra helvetica; Chvojník švýcarský
Čeleď: Ephedraceae – chvojníkovité
Lidově: Somlatha
Maximální mrazuvzdornost:
-36°C
Min. teplotní optimum pro přezimování:
—
Zvláštní nároky:
Slunné stanoviště, půdy chudší na živiny
Naše hodnocení poživatelnosti – ještě nevyzkoušeno 🙁
Opylovací poměry: Jednopohlavní rostlina
Chvojník dvouklasý či chvojník obecný, je stálezelená nahosemenná rostlina z čeledi chvojníkovitých. Je to de facto jehličnan. Tento druh chvojníku je rozšířen od pobřeží jihoevropského Atlantiku přes středomořský region, jižní a západní údolí Alp, Panonskou pánev (vzácně i na jižním Slovensku v oblasti Štúrova), stepní oblasti u Černého moře, pobřeží Krymského poloostrova až po západní Sibiř a Střední Asii. Na Slovensku je zařazen ke kriticky ohroženým druhům (CR) a je tam chráněn zákonem. Rovněž v Maďarsku.
Primárně roste na navátých píscích a na územích s nevýživnou, suchou a propustnou půdou. Vyskytuje se v pobřežních i horských regionech se skalnatým nebo písčitým podložím, stejně jako ve stepích a v travnatých krajinách. Je to dvoudomý, neopadavý, silně rozvětvený, metlovitý keř, vysoký až 60 cm. Větve jsou silné 2 mm, strnule vzpřímené, válcovité, členěné uzlinami a podélně rýhované. Barvu mají zelenou a jsou fotosyntetizující. Listy jsou velmi nenápadné, dosahují délky maximálně do 2 mm, jsou vstřícné, šupinovité.
Keř kvete od května do září, „květy“ – šištice jsou vždy jednopohlavné. Samičí šištice jsou nazelenalé a vyrůstají na brachyblastech, vajíčka mají chráněna obaly připomínající listeny. Samčí jsou nažloutlé, mají jednu „tyčinku“ s výtrusnicemi.
Nepravé bobulovité plody jsou jedlé, sladké, červené, mají v dužnatém obalu jedno semeno a jsou shloučené do šišticovitého plodenství, dozrávají na podzim. Pro plození jsou zapotřebí samčí i samičí rostliny, takže je nutné pěstovat několik rostlin, chceme-li sklízet plody. Nať chvojníku dvouklasého, stejně jako další chvojníky, obsahuje aromatické sloučeniny, flavonoidy a několik alkaloidů, z nichž nejdůležitější je efedrin. Efedrin se používá v lékařství jako prostředku na astma, nemoci dýchací soustavy, alergie a jako stimulant, případně je zneužíván k přípravě drog, např. pervitinu.
Chvojník se velmi hodí do pouštně stylizovaných zahrad, ale i do středomořských. Krásně vyniká v kombinaci s jukami a agáve, nebo třeba s cisty a sápami (Cistus a Phlomis).