Zpět na Lexikon

EPHEDRA CHILENSIS – chvojník chilský

Syn.: Ephedra americana f. alba, Ephedra americana f. andina, Ephedra araucana

Čeleď: Ephedraceae – chvojníkovité

Lidově: Andean jointfir, cuparra – solupe

Samičí Ephedra chilensis
Maximální mrazuvzdornost:

-22°C

Mrazuodolnost květů:

-?°C

Zvláštní nároky:

Chudší, propustné půdy, plné slunce

Naše hodnocení poživatelnosti – ještě nevyzkoušeno 🙁

Opylovací poměry: Jednopohlavní rostlina

Chvojník chilský je stálezelená nahosemenná rostlina, pocházející z bezlesých, skalnatých a píščitých oblastí zejména státu Chile, kde se vyskytuje až téměř do 4000 metrů nad mořem. Druh je přizpůsoben suchým a aridním podmínkám a často se vyskytuje na skalnatých svazích a písčitých půdách, zasahuje svým výskytem dokonce až do provincie Atacama, ve které se nachází proslulá poušť. Tato rostlina má důležité místo v místním ekosystému a je součástí flóry v Jižní Americe. Má také historické využití v tradiční medicíně domorodých kultur této oblasti.

Je to dvoudomý, neopadavý, silně rozvětvený, metlovitý keř, vysoký jen několik desítek centimetrů. Nepravé bobulovité plody jsou jedlé, sladké, růžové, mají v dužnatém obalu jedno semeno a jsou shloučené do šišticovitého plodenství, dozrávají na podzim. Pro plození jsou zapotřebí samčí i samičí rostliny, takže je nutné pěstovat několik rostlin, chceme-li sklízet plody. Nať chvojníku chilského obsahuje aromatické sloučeniny, flavonoidy a několik alkaloidů, z nichž nejdůležitější je efedrin. Nať rostliny působí jako čistič krve, diuretikum, febrifugum a tonikum, užívá se i při léčbě některých urinálních a pohlavních chorob.

Chvojník se velmi hodí do pouštně stylizovaných zahrad, ale i do středomořských. Krásně vyniká v kombinaci s jukami a agáve, nebo třeba s cisty a sápami (Cistus a Phlomis). Druh je vyzkoušený u pěstitelů například v Rakousku, kde nevymrzá a spolehlivě plodí. Přesto jde o choulostivější druh, než je třeba chvojník dvouklasý a je vhodné jej mít v chráněné poloze.

Novinky v Lexikonu