Zpět na Lexikon

TRACHYCARPUS NANUS

Čeleď: Arecaceae – arekovité

Lidově: Yunnan dwarf palm, Dwarf windmill palm; trachykarp zakrslý, drsnoplod nízký

I takto může vypadat dospělý T. nanus
Maximální mrazuvzdornost listu*:

-12°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

0°C

Zvláštní nároky:

Poměrně vysoká vlhkost půdy

*u vybraných druhů uvádíme jako maximální mrazuodolnost skutečnou hodnotu, která zdravou palmu neohrozí na dalším vývoji. Neuvádíme již zavádějící údaj mrazuodolnosti kmene, který ve skutečnosti nelze vyčíslit. Pokud rostlině zmrznou listy, může jít o nevratný defekt. Pokud listy zmrznou několikrát po sobě, poškození je pro rostlinu již definitivně nenávratné.

Tento zakrslý, velmi vzácný druh, je vůbec nejmenším druhem rodu Trachycarpus. Pochází z Číny, z provincie Yunnan, z nadmořských výšek i přes 2000m n. m. Dorůstá pouze 1,5 metru, vzácně i o něco více a zvláštností je jeho vzpřímené květenství, které v přírodě často ožírají kozy a tak druh míhá problémy s reprodukcí. V přírodě je tedy velmi vzácná. Listy bývají v dospělosti atraktivně zbarvené do modra. Spíše podzemní kmen může dorůst až 1,5 metru délky, ale jen zřídka je alespoň část kmene nad zemí.

Je dosti mrazuvzdorný, uvádí se, že vydrží stejně jako T. fortunei, což zatím nemáme odzkoušeno. Je ale velmi pravděpodobné, že díky své domovině se musel přizpůsobovat poměrně drsnějším podmínkám, mezi nimi i občasným silným mrazem, což může být jedním z důvodů jeho zakrslosti. Na venkovní výsadbu se tedy poměrně hodí, ale sehnat větší rostlinu je takřka nemožné, o něco dostupnější mohou být semena. Semenáčky ale porostou pomalu, takže budou sloužit nějaký čas spíše jako botanická rarita, než jako součást zahrady.

Takto malý T. nanus již dokáže kvést
Trachycarpus nanus
Velmi starý T. nanus v prakticky nejvyšší možné velikosti

Novinky v Lexikonu