Zpět na Lexikon

BRAHEA DECUMBENS

Syn.: Erythea decumbens

Čeleď: Arecaceae – arekovité

Lidově: Mexican dwarf blue palm, Sierra Madre palm, Decumbent Brahea; brahea polehlá

Ukázková Brahea decumbens
Maximální mrazuvzdornost listu*:

-8°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

1°C

Zvláštní nároky:

Substrát chudší na živiny a bohatší na minerální příměsi, relativně sucho přes zimu

*u vybraných druhů uvádíme jako maximální mrazuodolnost skutečnou hodnotu, která zdravou palmu neohrozí na dalším vývoji. Neuvádíme již zavádějící údaj mrazuodolnosti kmene, který ve skutečnosti nelze vyčíslit. Pokud rostlině zmrznou listy, může jít o nevratný defekt. Pokud listy zmrznou několikrát po sobě, poškození je pro rostlinu již definitivně nenávratné.

Brahea decumbens pochází z pohoří Sierra Madre na severovýchodě Mexika. Je tudíž dosti odolná, spolu s B. armatou zřejmě nejodolnější z rodu Brahea. Je ale zároveň druhá nejmenší z celého rodu (po B. moorei). Růst má podobný jako Sabal minor nebo Serenoa repens, tedy krátký kmen, více či méně plazivý těsně nad zemí. Celkově může dorůst do dvou metrů. Listy jsou jako u B. armaty: modrozelné a pevné.

Spolu s Braheou armatou je Brahea decumbens dobrý adept pro venkovní výsadbu. Zajistíme-li přes zimu sušší, dobře odvodněnou půdu, poněkud chudší na živiny (žádný kompost) a decentní zimní ochranu a ochranu před vlhkostí, může tento druh tvořit součást palmové oázy na zahradě. Minimální přežitelná teplota je okolo -11°C, ale nevystavujeme ji teplotám pod -8°C, kdy již u zdravé, vyvinuté rostliny začínají omrzat listy. Díky své odolnosti i délce přežití nízkých teplot, ji řadíme do palem mrazuodolných, ale jen těsně :).

Typický porost B. decumbens v „domácím“ pohoří Sierra Madre v severovýchodním Mexiku

Novinky v Lexikonu