Zpět na Lexikon

LIVISTONA AUSTRALIS

Syn.: Saribus australis

Čeleď: Arecaceae – arekovité

Lidově: Cabbage-tree palm, Australian palm, Gippsland palm; livistona jižní, livistonie jižní, livingstonie jižní, zelná palma

Livistona australis
Maximální mrazuvzdornost listu*:

-3°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

5°C

Zvláštní nároky:

Nenáročný druh

*u vybraných druhů uvádíme jako maximální mrazuodolnost skutečnou hodnotu, která zdravou palmu neohrozí na dalším vývoji. Neuvádíme již zavádějící údaj mrazuodolnosti kmene, který ve skutečnosti nelze vyčíslit. Pokud rostlině zmrznou listy, může jít o nevratný defekt. Pokud listy zmrznou několikrát po sobě, poškození je pro rostlinu již definitivně nenávratné.

Vysoký druh Livistony, dorůstající až kolem 30 metrů s průměrem kmenu jen 35 cm. Má velmi dlouhé řapíky, 1,5 až 2,5 metru (ve skleníkách i více). Celkově mají listy i s řapíky od 3 do 4,5 metru. Listy jsou kruhovité a rozdělené do cca 70 segmentů. Semena má i s oplodím velká do 1,5 cm. Roste při pobřeží jihovýchodní Austrálie na okrajích deštných lesů, nebo v blízkosti moře, v Austrálii je to jedna z nejjižněji rostoucích palem.
U nás se občas vyskytuje jako solitéra v halách nebo vestibulech budov, nebo ji občas můžeme najít v tropických sklenících botanických zahrad nebo jiných zařízení. Jmenovitě v zahradách Kew v Anglii je několik exemplářů, vysokých okolo 15 metrů. Je velmi prostorná kvůli rozložení listů, pohyb kolem ní ještě znesnadňují ostny na řapících listů. Je ale celkem nenáročná na pěstování a na údržbu. Listy se začínají poškozovat při -3°C a rostlina je odolná do cca -6°C. To znamená, že nadšení pěstitelé si jí mohou dovolit zasadit na zahradu i v teplejších subtropických částech světa. Dokonce i v Evropě (např. na ostrovech Chorvatska) probíhá pár pokusů a několik zim po sobě přežily rostliny s jen menším poškozením.
 
Pěstování je o něco jednodušší, než u jiných tropických palem. Díky tomu, že je palma více chladnomilná, otevírají se pěstitelům širší možnosti při pěstování. Zvlášť přes zimní období, kdy nemusíme rostlinu umisťovat do bytových podmínek, ale spokojí se s teplotami kolem 10°C i méně. Stejně tak není problém, mít rostlinu celoročně v tropických podmínkách. V letním období zaléváme rostliny vydatně tak, aby substrát nevyschl. Přes zimní období nebo zvlášť při chladnějším zimování zálivku razantně omezíme.

Rub listu L. australis
Livistona australis v Tropical Islands u Berlína
Livistona australis v Tropical Islands u Berlína

Novinky v Lexikonu