Zpět na Lexikon

EPHEDRA NEVADENSIS – chvojník nevadský

Syn.: Ephedra antisyphilitica

Čeleď: Ephedraceae – chvojníkovité

Lidově: Mormonský čaj

Ephedra nevadensis
Maximální mrazuvzdornost:

-25°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

Zvláštní nároky:

Slunné stanoviště, půdy chudší na živiny

Naše hodnocení poživatelnosti – ještě nevyzkoušeno 🙁

Opylovací poměry: Jednopohlavní rostlina

Chvojník nevadský, zvaný díky svým účinkům též jako „Mormonský čaj“, je stálezelená nahosemenná rostlina, pocházející z bezlesých, skalnatých a píščitých oblastí západu a jihu Spojených států, od Oregonu na severu po Texas na jihu a východě areálu. 

Je to dvoudomý, neopadavý, silně rozvětvený, metlovitý keř, vysoký jen několik desítek centimetrů. Nepravé bobulovité plody jsou jedlé, sladké, červené, mají v dužnatém obalu jedno semeno a jsou shloučené do šišticovitého plodenství, dozrávají na podzim. Pro plození jsou zapotřebí samčí i samičí rostliny, takže je nutné pěstovat několik rostlin, chceme-li sklízet plody. Nať chvojníku nevadského obsahuje aromatické sloučeniny, flavonoidy a několik alkaloidů, z nichž nejdůležitější je efedrin. Nať rostliny působí jako čistič krve, diuretikum, febrifugum a tonikum, užívá se i při léčbě některých urinálních a pohlavních chorob.

Chvojník se velmi hodí do pouštně stylizovaných zahrad, ale i do středomořských. Krásně vyniká v kombinaci s jukami a agáve, nebo třeba s cisty a sápami (Cistus a Phlomis). 

Novinky v Lexikonu