Zpět na Lexikon

QUERCUS CANARIENSIS – dub alžírský

Syn.: Quercus baetica, Quercus carpinifolia, Quercus corymbifolia, Quercus esculenta, Quercus gibraltarica, Quercus mirbeckii, Quercus nordafricana

Čeleď: Fagaceae – bukovité

Lidově: Algerian oak, Mirbeck’s oak, Zean oak; dub kanárský (nepřesné)

Quercus canariensis
Maximální mrazuvzdornost:

-24°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

–°C

Zvláštní nároky:

Nenáročný druh

Navzdory svému latinskému názvu je Quercus canariensis původem z jižního Portugalska, Španělska, Tuniska, Alžírska a Maroka. Na Kanárských ostrovech se přirozeně nevyskytuje, třebaže v minulosti možná mohl: dle jednoho zdroje byl lidmi na ostrovech vymýcen před více jak 80 lety. Je to středně velký, poloopadavý strom, dorůstající do výšky 20–30 metrů, s kmenem o průměru až 1,5 m. Listy jsou 10–15 centimetrů dlouhé a 6–8 cm široké, s 6–12 páry mělkých laloků. Plodem je žalud 2,5 -3,5 cm dlouhý a 2 cm široký, v mělké číšce.

Je to vzácný a navzdory zemím původu velmi odolný druh, který v našich podmínkách zůstává zelený až do Vánoc, až po nich částečně žloutne a opadává, ve studených zimách opadává zcela, v opačném případě je schopen si listí částečně udržet. Na první pohled je podobný našim „českým“ dubům, ale v zimě, kdy už jsou „naše“ duby hnědé, nebo opadané, je stále bizarně zelený! Je dosti mrazuvzdorný a dobře prosperuje ve střední Evropě. Upřednostňuje neutrální až zásadité půdy, ale snáší i mírně kyselé půdy a chce plně osluněné stanoviště.

Quercus canariensis v našem arboretu je zelený i v zimě

Novinky v Lexikonu