Zpět na Lexikon

VIBURNUM x JACKII – kalina Jackova

Hybr.: Viburnum lentago x Viburnum prunifolium

Čeleď: Adoxaceae; Viburnaceae – pižmovkovité; kalinovité

Lidově: Jack’s viburnum

Nedozrálé plody kaliny Viburnum x jackii
Maximální mrazuvzdornost:

-42°C

Mrazuodolnost květů:

-5°C

Zvláštní nároky:

Nenáročný druh

Naše hodnocení poživatelnosti:

Opylovací poměry: Oboupohlavní, cizosprašná rostlina

Kaliny jsou obecně velmi oblíbené zahradní keře s vyšší dekorativní hodnotou. Řada druhů má však jedlé a kulinářsky využitelné plody. My jsme si je troufli řadit z ovocnářského hlediska na 2 skupiny; kyselé červenoplodé (ev. žluto a oranžovoplodé), které jsou obvykle šťavnatější a sladké modro(fialovo)černo-plodé. Mezi sladké modročernoplodé řadíme po boku např. kaliny severoamerické a višňolisté i tento hybrid obou zmíněných.

Kalina Jackova je hybridem kaliny severoamerické a višňolisté a je podobná oběma rodičům. Je jednou z nejzajímavějších skutečně netradičních ovocných dřevin. Asi centimetrové plody, rostoucí na latách jako u bezů, obsahují jednu plochou pecku, která je obalena sladkou dužninou řídce pastovité konzistence. Dužnina je sladká a velmi chuťově příjemná. Připomíná poněkud chutí datle s nádechem mandlí. Plody se jedí syrové, ale v Americe se s oblibou suší jako rozinky, nebo se používá tam, kde borůvky, např. při pečení sladkého pečiva. Z plodů se dělají i džemy, želé a marmelády.

Kalina Jackova dorůstá velikosti většího keře do 5 metrů, nanejvýš malého stromu do 8 metrů. U nás kvete většinou kolem konce května. Rostlina je bohužel cizosprašná, což znamená, že má sice přítomny samčí i samičí květy na jedné rostlině, ale rostlina vlastní pyl nepřijme. Je tedy zapotřebí přítomnost druhého semenáče buď kaliny Jackovy, nebo kaliny višňolisté či severoamerické. Je velmi nenáročná a mrazuvzdorná, nejlépe roste v polostínu v živné, mírně vlhké půdě.

Kalina Jackova v létě

Novinky v Lexikonu