Zpět na Lexikon

SORBUS DOMESTICA – jeřáb oskeruše

Syn.: Pyrus sorbus, Pyrus domestica, Mespilus domestica

Čeleď: Rosaceae – růžovité

Lidově: Service tree; voškeruše zahradní, řeřabina oškeruše, jeřáb oskeruch, řeřabina domácí, oskeruše, oskeruša, voskeruše, oskoruša

Oskeruše s plody
Maximální mrazuvzdornost:

-33°C

Mrazuodolnost květů:

-5°C

Zvláštní nároky:

Světlomilný druh

Naše hodnocení poživatelnosti:

Opylovací poměry: Oboupohlavní, samosprašná rostlina

Oskeruše je u nás jedna z nejtypičtějších zástupců netradičního a zároveň domácího ovoce, které zažívá „boom“. Obvyklá je pouze na jihovýchodní Moravě a v Českém Středohoří, ale začíná se pěstovat po celé republice. Dorůstá velikosti nižšího stromu s poměrně silným kmenem. Dožívá se až přes 500 let. Lichozpeřené listy jsou dlouhé až 25 cm. Plodem je malvice, velká 2,5 až 4 cm, většinou červeno žlutozelené barvy oválného či kulovitého tvaru, u variety pyriformis pak hruškovitého tvaru. Čerstvé plody jsou trpké, jedí se, podobně jako mišpule, až po zhniličkovatění, kdy mají výbornou ovocnou až džemovou chuť a dužninu kašovité konzistence. Plody se také upravují na džem, želé, šťávu nebo se často pálí na oskerušovici (či oskorušovicu), která má své typické aroma a chuť. Plody se suší a potom melou na prášek, kterým se ochucují pokrmy (má poněkud perníkovou příchuť).

Dřevina je světlomilná a nejlépe roste a plodí na slunném, světlém místě, ale dokáže růst i v zapojení dalších dřevin, kdy roste více do výšky. Upřednostní mírně sušší, na živiny bohatší půdy. Stromky nastupují do plodnosti nejdříve po 6 letech, častěji pak po 8 až 12 letech, ale potom jsou schopny nést značnou úrodu.

Novinky v Lexikonu