Zpět na Lexikon

ELAEAGNUS ANGUSTIFOLIA – hlošina úzkolistá

Syn.: Elaeagnus argentea, Elaeagnus caspica, Elaeagnus dactyliformis, Elaeagnus hortensis, Elaeagnus songarica, Elaeagnus tomentosa

Čeleď: Rhamnaceae – řešetlákovité

Lidově: česká oliva, ruská oliva

Elaeagnus angustifolia se zrajícími plody
Maximální mrazuvzdornost:

-45°C

Mrazuodolnost květů:

-12°C

Zvláštní nároky:

Chráněná poloha, zimní stín

Naše hodnocení poživatelnosti:

Opylovací poměry: Oboupohlavní, cizosprašná rostlina

Hlošina úzkolistá je houževnatý keř nebo malý strom, o výšce 4 – 8 (12) metrů, který pochází z rozsáhlé oblasti, od Běloruska na západě přes Kavkaz, Turecko, Sibiř, Mongolsko a Čínu až po severní Indii na východě areálu výskytu. Je to dekorativní dřevina s atraktivním, stříbrným olistěním, bíložlutými nebo žlutými květy, které velmi silně voní a jedlými plody, připomínající malé datličky. Plodem je podlouhlá, zelená, stříbrně ojíněná peckovice, za zralosti olysává a hnědne, velká kolem 15 mm. Zralé plody v říjnu a listopadu, zejména pak po teplém, dlouhém létě a podzimu, jsou dobré, hodně sladké a sice velmi suché, ale zralá dužnina se rozplývá na jazyku jako vánoční cukroví. Na zralých plodech si člověk, mající rád sladké ovoce, dokáže i pochutnat :-). Nedobře zralé plody jsou natrpklé. Plody se dříve v jižních zemích a v Orientu využívaly četně. Známá je příprava mouky ze sušených plodů, jež má chutnat po ořeších.

Je to mimořádně nenáročný keř, který nesnese pouze zavodněné půdy a stín. Naopak se hodí do suchých, neúrodných míst a půd, kde jako jedna z mála dřevin dokáže prosperovat.

Velmi vonné květy hlošiny úzkolisté

Novinky v Lexikonu