Zpět na Lexikon

CRATAEGUS DOUGLASII – hloh Douglasův

Syn.: Crataegus columbiana

Čeleď: Rosaceae – růžovité

Lidově: Black hawthorn, Douglas hawthorn; černý hloh

Crataegus douglasii
Maximální mrazuvzdornost:

-46°C

Mrazuodolnost květů:

-6°C

Zvláštní nároky:

Nenáročná rostlina

Naše hodnocení poživatelnosti:

Opylovací poměry: Oboupohlavní samosprašná rostlina

Tento kompaktní vysoký keř pochází ze severní a západní Severní Ameriky, kde roste na různých stanovištích od lesa po křoviny. Nejhojnější je na severozápadě Pacifické oblasti a zasahuje až na jih Aljašky. Je to mimořádně mrazuvzdorný druh, setkávající se na severovýchodě areálu rozšíření přirozeně s teplotami, padajícími až k -50°C. Nese tmavě červené až černofialové malvičky, velké asi 1-1,5 cm, které jsou chutné, sladké a na hloh dosti šťavnaté.

Jde o mimořádně nenáročnou a nekompromisně úrodnou rostlinu, kterou nic nezaskočí. Pokud navzdory pozdnímu kvetení do květů uhodí mráz, květy se nespálí a budou pokračovat ve vývinu plodů, pokud tedy teplota neklesne pod -6°C. Nejvíce vadí silné sucho, které i zhoršuje kvalitu plodů. Typ půdy může být jakýkoliv, ideálem jsou hlinité půdy s pH kolem neutrální polohy. Stanoviště může být slunné i polostinné, třeba pod vyššími stromy s řidší korunou, která propustí dostatek světla.

Pro své výrazné léčivé účinky se také plody i květy suší do zásoby a dělá se z nich čaj. Více léčivých látek pro tyto účely obsahují květy. Zlepšuje srdečních činnost, pomáhá při nervozitě, navozuje lepší spánek a snižuje krevní tlak.

Novinky v Lexikonu