Zpět na Lexikon

CRATAEGUS CRUS-GALLII – hloh ostruhatý (kuří noha)

Syn.: Crataegus barettiana

Čeleď: Rosaceae – růžovité

Lidově: Cockspur hawthorn, Cockspur thorn

Crataegus crus-gallii
Maximální mrazuvzdornost:

-32°C

Mrazuodolnost květů:

-5°C

Zvláštní nároky:

Nenáročná rostlina

Naše hodnocení poživatelnosti:

Opylovací poměry: Oboupohlavní samosprašná rostlina

Druh z východu Severní Ameriky, který své jméno dostal podle dlouhých ostrých trnů (kolců), jež poněkud připomínají ostruhy na nohách galského kohouta. Výskytem zasahuje na severu až do Kanady, zatímco na jihu až do Mexika.

Je to padavý keř až malý strom, který dorůstá výšky 5 až 10 metrů. Větve jsou osazeny četnými, silnými trny, které jsou dlouhé až 6 cm. Listy jsou úzce obvejčitého až kopisťovitého tvaru, 2 až 5 cm dlouhé, kožovité, na podzim se zbarvující do oranžovočervené barvy. Pětičetné bílé květy, velké asi 1 až 1,5 cm, jsou uspořádány do chocholíku o 10-20 kusech a kvetou v druhé polovině května. Plody jsou velké asi jako květy: 10 až 15 milimetrů, jsou tmavě oražové až červené, slabě ojíněné a jedlé. Syrové plody jsou chutnější a sladší, než hlohy rostoucí v naší přírodě, ale nedosahují kvality jiných amerických druhů hlohů. Využívají se na džem, ale například i na kečup či protlak. Pro své výrazné léčivé účinky se suší do zásoby a dělá se z nich čaj. Více léčivých látek mají květy. Zlepšuje srdečních činnost, pomáhá při nervozitě, navozuje lepší spánek a snižuje krevní tlak.

Jde o mimořádně nenáročnou a nekompromisně úrodnou rostlinu, kterou nic nezaskočí. Pokud navzdory pozdnímu kvetení do květů uhodí mráz, květy se nespálí a budou pokračovat ve vývinu plodů, pokud tedy teplota neklesne pod -5°C. Typ půdy může být jakýkoliv, ideálem jsou hlinité půdy s pH kolem neutrální polohy. Stanoviště může být slunné i polostinné, třeba pod vyššími stromy s řidší korunou, která propustí dostatek světla.

Novinky v Lexikonu