Zpět na Lexikon

AMELANCHIER LAMARCKII – muchovník Lamarckův

Syn.: Amelanchier laevis, Amelanchier botryapium, Amelanchier confusa

Čeleď: Rosaceae – růžovité

Lidově: indiánská borůvka, Amelanchierova borůvka

Amelanchier lamarckii má kromě chutných plodů i vysokou dekorativní hodnotu
Maximální mrazuvzdornost:

-46°C

Mrazuodolnost květů:

-6°C

Zvláštní nároky:

Zcela nenáročný druh

Naše hodnocení poživatelnosti:

Opylovací poměry: Oboupohlavní, samosprašná, apomiktická rostlina

Muchovník Lamarckův je pravděpodobně přírodní hybrid, vzniklý z Amelanchier arborea x Amelanchier ovalis (nebo A. canadensis). Vyskytuje se na východě Kanady. Je to obvykle keř, vysoký 3-7 metrů, nebo až nízký strom do 12 metrů. Listy raší v dubnu vínově purpurovou barvou, společně s bílými květy tvaru hvězdice. Později jsou listy zelené, oválné a zašpičatělé. V červnu zrají, dle stádia zralosti růžovočervené až tmavě fialovočervené plody, velké kolem centimetru, které jsou zcela vynikající chuti. Jsou sladkokyselé, velmi chutné a příjemně aromatické. Aroma je jemné a připomíná růže. Dle nás jde asi o nejlepší ze všech druhů muchovníků, i když „konkurence“ je dost vysoká. Plody mají opravdu velké využití, alespoň všude tam, kde borůvky. Ať už jsou to zavařeniny, šťávy a sirupy, nebo nejrůznější sladkosti a pečiva. Tento druh ale obzvláště nejlépe chuťově vynikne čerstvý.

Jde o jednu z nejméně náročných ovocných dřevin, která toleruje téměř všechno, včetně mrazů v květu, nebo špatné půdy. Kvalitu plodů snižuje jen výrazné sucho a umístění ve stínu.

Muchovník Lamarkův je rostlinou s apomiktickým způsobem rozmnožování (podobně jako pampeliška). To znamená, že i když má plně vyvinuté květy a v nich pohlavní orgány, semeno se nevyvíjí po opylení, ale vyvíjí se přímo dělením buněk ze samičích orgánů květu a semenáč je naprostou kopií mateční rostliny.

Vynikající plody A. lamarckii

Novinky v Lexikonu