Zpět na Lexikon

AMELANCHIER ALNIFOLIA – muchovník olšolistý

Syn.: Amelanchier carrii, Amelanchier cuneata, Amelanchier humilis, Amelanchier lanulosa, Amelanchier leptodendron, Amelanchier macrocarpa, Amelanchier montana, Aronia alnifolia, Pyrus alnifolia

Čeleď: Rosaceae – růžovité

Lidově: indiánská borůvka, Amelanchierova borůvka, saskatoonská borůvka

Amelanchier alnifolia, zrající v červnu
Maximální mrazuvzdornost:

-50°C

Mrazuodolnost květů:

-7°C

Zvláštní nároky:

Zcela nenáročný druh

Naše hodnocení poživatelnosti:

Opylovací poměry: Oboupohlavní, samosprašná rostlina

Druh západní poloviny Kanady, dále Aljašky a severozápadu USA, dorůstající obvykle keřové formy do 1 až 4 metrů. Listy polovité, oválné až téměř kulaté, někdy se slabým modravým nádechem. Hrozny bílých, pětiplátečných květů kvetou v dubnu a jsou dosti odolné vůči mrazíkům. V červnu zrají tmavě fialové, modře ojíněné plody, velké kolem centimetru, které jsou zcela vynikající chuti. Jsou sladkokyselé, velmi chutné a příjemně aromatické. Plody mají opravdu velké využití, mají podobné složení, jako lesní borůvky, jsou velmi bohaté na obsah mnoha prospěšných, bioaktivních látek, minerálů a vitaminů a uplatnění najdou všude tam, kde borůvky. Ať už jsou to zavařeniny, šťávy a sirupy, nebo nejrůznější sladkosti a pečiva. Tento druh ale obzvláště nejlépe chuťově vynikne čerstvý.

Jde o jednu z nejméně náročných ovocných dřevin, která toleruje téměř všechno, včetně mrazů v květu, nebo špatné půdy. Kvalitu plodů snižuje jen výrazné sucho a umístění ve stínu.

Novinky v Lexikonu