Zpět na Lexikon

FUCHSIA REGIA – fuchsie

Syn.: Fuchsia integrifolia, Fuchsia pyrifolia, Quelusia regia

Čeleď: Onagraceae – pupalkovité

Lidově: Brinco De Princesa, čílko

Plodící Fuchsia regia, zde poddruh reitzii
Maximální mrazuvzdornost:

-8/-22°C*

Min. teplotní optimum pro přezimování:

0°C

Zvláštní nároky:

Vlhčí, živné půdy, zimní přikrývka

*nadzemní část rostliny/podzemní část rostliny se sněhovou pokrývkou nebo lehkou nastýlkou

Naše hodnocení poživatelnosti:

Opylovací poměry: Oboupohlavní, samosprašná rostlina

Není na světe mnoho rostlin z Brazílie, které by u nás byly mrazuvzdorné. Tato fuchsie je však jednou z nemnoha výjimek. V nejchladnějších oblastech na jihu Brazílie se vyskytují zimy se sněžením a mrazy i pod -10°C a právě v těchto oblastech má své „sídlo“ i Fuchsia regia. Ve své domovině tvoří podrost ve světlých lesích. Dorůstá do výšky kolem metru. Vytváří obloukovitě skloněné, dřevnatějící, v našich podmínkách obvykle jednoleté stonky, tvořící vzdušný keř. Od počátku léta do pozdního podzimu vykvétají protáhlé, dlouhé a elegantní květy na dlouhých stopkách. Korunní lístky jsou fialovo-modré a obklopené jsou karmínově-červeným kalichem. Po odkvětu se rychle vyvíjí drobné bobule tmavě fialové barvy, které jsou příjemně sladké. Na rozdíl od fuchsie magellánské však při mírných zimách mohou zůstat stonky a dokonce i listy i přes zimu, ale pouze v zimách typu 2006/7, 2013/14 apod., kdy zimní minima neklesnou moc pod -5°C. Jinak ale rostlina klasicky přezimovává v kořenech, odkud zjara raší.

Fuchsie obecně nemají rády přímý sluneční úpal. Umístění volíme ve stínu, ale ideálně ve „světlém“ stínu, tvořeném např. řidšími korunami stromů. Půda by měla být neustále vlhká a kyprá, bohatá na organické složky. Jen tak se bude fuchsie rychle vyvíjet a bohatě kvést. Je vhodné ji přihnojovat rozpustnými krystalickými hnojivy. Rostlina je plně mrazuvzdorná pod nastýlkou z mulče. V holé půdě může při silných holomrazech vymrznout.

Zajímavostí budiž, že plody fuchsií jsou jedlé a lze z nich tvořit i chutné džemy. Konkrétně tento druh nese nejchutnější plody, které jsme zatím u fuchsií ochutnaly. Většina druhů je vodnatá a velmi málo sladká, ale plody Fuchsia regia jsou poměrně dost sladké.

Druh se vyskytuje ve třech poddruzích:

  • Fuchsia regia subsp. regia – východ a jihovýchod Brazílie
  • Fuchsia regia subsp. reitzii – jihovýchod Brazílie
  • Fuchsia regia subsp. serrae – jih a jihovýchod Brazílie

Novinky v Lexikonu