Tento projekt jsme museli nechat uzrát, dokud se nevyřeší pozemkové okolnosti. Jelikož se nenachází přímo na našem pozemku, ale na přilehlém pozemku sousedů (budovy z obou stran jsou naše), přes který ale vzájemně procházíme. Nechtěli jsme se dříve do budování projektu na tomto pozemku pustit, jelikož nebylo jisté, jestli s tím nový (tehdy ještě neznámý) soused bude souhlasit. Nakonec vše velice dobře dopadlo, a v roce 2020 jsme ihned (doslova ihned) po nastěhování nového souseda tento pozemek u příjezdové cesty začali budovat. Tento projekt má 2 části, respektive expozice, zvaná „Západ“, je rozdělena na 2 samostatné části (stálezelený les a fíkovna). Na každé straně příjezdové cesty je jiný projekt a jiný typ výsadeb, celkově nese tato část pozemku název Západ. Ten vznikl proto, že se jedná o dlouhou západní zeď našeho stavení, jejíž je expozice součástí. Ač záhony se stálezeleným lesem jsou směřující na východ.
Založení
První výkopové práce proběhly v lednu 2020. Prvotní práce znamenaly zrušení původní vegetace (nízké a půdopokryvné jalovce, skalníky a další zakrslé jehličnany), které neměly roky žádnou péči, navíc se nám tuze nehodily do nového konceptu. Jako první se tedy pozemky vyčistily a zbavily se nadzemních části rostlin. Veškeré kořeny vymýtivších keřů jsme ponechali, nebylo třeba je složitě likvidovat. Přes plochy se natáhla geotextilie, do které se rovnou sázely rostliny, většina i bez dalších úprav. Na vrch textilie přišly velké kusy štěpky. Práce šly velmi rychle, koncept jsme měli namyšlený a šlo nám to od ruky. Většina dřevin se vysadila ještě z jara 2020. Jen v první části záhonu proběhly v roce 2022 velké změny, kdy jsme nahradili několik kusů Pinus cembra za semenáče Araucaria araucana. A právě i na pozemku blíže bráně probíhaly tiché práce už cca 4 roky, kdy jsme postupně ze svých zbytků substrátů a hlíny vyrovnávali prudký svah a vysadili se zde méně lukrativní a vyřazené dřeviny z našeho sadu. Z těch dob zde zůstal hlavně červenolistý Myrobalán „Nigra“, kterému se zde náramně daří do dnes a tvoří zde poměrně důležitý prvek a je to vlastně i první dřevina, která načíná celý záhon – ač to tedy není stálezelená dřevina, jak evokuje název této expozice :).
V roce 2023 záhon dostává další nové prvky, jako je kládami oddělená metrová část podél příjezdové cesty prvního záhonu (jižního), kde bude expozice trvalek či jiné reprezentativní rostliny.
Umístění
Jedná se o záhony mezi dvěma budovami, jedna je z východu, druhá ze západu. Ze severu je prostor spíše otevřen do velké zahrady. Z jihu je zeď a brána do vsi, kde jsou další stromy a budovy. To znamená, že ze všech směrů, krom severu, je pozemek krytý, je zde značné závětří a působí zde mikroklima, obzvláště blízko budovám. Pouze pokud je proudění ze severních směrů, tak zde může nepříjemně protahovat, hlavně tedy dál od budov, i když i to se rod od roku zlepšuje, jelikož severně od pozemku vzniká další zahrada a jsou zde naše zalesňované pozemky.
Díky poměrně blízkým budovám je zde ale poměrně málo slunce. Východní zdi mají pouze 4 hodiny přímého slunce denně, dál od zdí se slunce opírá na většině ploch 6 hodin a na malém pruhu až 8 hodin denně. Navíc, čím blíže k jihu, tedy k bráně, je slunce celoročně ještě méně, díky obřím jasanům které rostou ve vsi. Pro vegetaci na záhonech je to spíše přínosem, naopak zde část vegetace zatím opakovaně trpí na úpaly sluncem. Proto, že ve dnech s absencí větru (v naší poloze obecně málo fouká) se zde slunce opírá do zdí a asfaltu a bývá zde opravdu „na padnutí“. Negativem jsou právě ty blízké budovy, kdy v budoucnu hrozí například poškození dřevin při údržbě budov. V extrémních případech může občas zazlobit i sníh, pokud napadne příliš vysoká vrstva a následná obleva je rychlá a silná, tak sníh sjíždí ze střech. Takovou situaci ale pamatujeme naposledy v roce 2010, kdy padaly ze střech „laviny“, což je slabina této expozice při každé zimě. Skladbu dřevin jsme vybírali tak, aby měly velké šance zde prosperovat, malá část dřevin je i experimentální a plní ryze okrasné účely, jako například celá řada hortenzií různých barev. Jinak expozici dominuje lesík stálezelených magnolií, stálezelené duby a hájek araukárií.
Význačné rostliny
- Araucaria araucana
- Araucaria araucana „Robusta Gheri“
- Calycanthus x raulstonii „Venus“
- Taiwania cryptomerioides
- Aucuba japonica „Variegata“
- Podocarpus x lawrencei
- Podocarpus nivalis
- Podocarpus alpinus
- Prunus cerasifera „Nigra“
- Prunus campanulata
- Pinus pinea
- Cephalotaxus harringtonia „Fastigiata“
- Hydrangea macrophylla v odrůdách
- Hydrangea arborescens v odrůdách
- Garrya elliptica
- Phillyrea latifolia
- Viburnum cinnamomifolium
- Magnolia virginiana var. australis
- Osmanthus fragrans
- Osmanthus heterophyllus
- Magnolia grandiflora (Alta, Freiburg, Francois Treyve, Egerág, D.D. Blanchard, Bracken´s Brown Beauty)
- Prunus laurocerasus (plodový)
- Quercus x hispanica
- Quercus glauca
- Quercus laurifolia
- Quercus vaccinifolia
- Lithocarpus edulis