Zpět na Tropik.cz

Pěstitelský portál Tropik

Tropik je tu s Vámi již od roku 2010!
K 12 letému výročí vám přinášíme úplně nový a rozsáhlý webový portál, který bude fungovat i jako takový portál mezi vámi a námi.

Co je vlastně Tropik?

Jsme Ruda a Radim a od dětských let se věnujeme pěstitelství. Od roku 2010 jsme aktivní na internetu jako drobní populátoři zajímavých rostlin. Na svých starých webových stránkách, které si mnozí z vás velmi oblíbili, jsme sdíleli vlastní zkušenosti z pěstitelství exotických rostlin ve spojení s vašimi zkušenostmi. Na vaše tehdejší četné žádosti jsme od března roku 2013 založili i e-shop, na kterém jsme prodávali nejprve semena a posléze i naše výpěstky z říše rostlin. Za tu dobu jsme se rozrostli, zvětšili a zabrousili do všech možných typů rostlin. Zajímá nás snad všechno zelené a máme potřebu vše pěstovat, zkoušet a testovat, ať už pro svou zvídavou, botanickou touhu, ale také proto, abychom neobvyklé druhy mohli nabídnout i vám. Během 12 let jsme se z jedné malé zahrádky rozrostli na celkem 0,5 ha udržovaných zahrad, od roku 2021 jsme si přidali projekt o výměře dalšího půl hektaru, kde budujeme arboretum a před sebou máme osazování dalších 3 hektarů, které započalo v roce 2022 vysazením 400 stromů v místě, které jsme pojmenovali „les budoucnosti“. Naší vizí je zde všechno smysluplně ozelenit! Pohled do krajiny má být plný stromů a rozmanitosti, soudržnosti. A tak každý rok sázíme průměrně několik set nových dřevin. Jen za rok 2022 se nám podařilo vysadit cca 1500 převážně botanicky zajímavých dřevin na našich pozemcích. Jedna z prvotních myšlenek také je, být „botanicky soběstační“ a mít své matečnice pro sklizeň materiálu k množení, zároveň budeme usilovat o status botanické zahrady a mezinárodní status arboreta, neboť bychom rádi naše počínání chtěli ponechat i pro další generace. Věnujeme se také šlechtění a selekci, přičemž se nám podařilo vypěstovat několik zajímavých jak ovocných, tak i okrasných nových kultivarů, které v budoucnu nabídneme. Přitom všem rostliny pozorujeme, testujeme a nabýváme zkušenosti při jejich pěstování v praxi. Za tu dobu jsme již zbořili hodně mýtů a právě o tom je i tento web, kde vám naše poznatky rádi předáme. Na webu najdete následující říše:

Lexikon

V Lexikonu najdete popisy jednotlivých druhů všech rostlin, které jsme za dobu naší činnosti zdokumentovali a popsali. Jedná se o kombinaci našich zkušeností se zajímavostmi o dané rostlině. 

Články

Sekce redakčního typu, speciálně určená pro články, a to ne jen od nás! Rádi popisujeme problematiku pěstování. Najdete zde všechny možné zajímavosti ze světa rostlin a věcmi s nimi souvisejícími, sepsané námi, ale i od pěstitelů z oboru, kteří se dané problematice také věnují.

Svět Tropiku

Chcete vstoupit do říše Tropiku? Zde budete mít možnost :). V této sekci bude totiž vše, co se týká nás a našich projektů a realizací. Naše zahrady, arboretum, snad i interaktivní prohlídka našich expozic, naše meteostanice a v neposlední řadě i Index plantarum.

Pro maximální prožitek doporučujeme prohlížet si naše stránky na počítači. Stránky se zobrazují jinak na každém vašem zařízení, jsou vybudované tak, aby byly kompatibilní s prohlížeči na mobilu, tabletu i PC. Ale nejlépe optimalizované jsou pro počítač, kde uvidíte veškerou grafiku, se kterou jsou stránky tvořeny.

IMG_1083
Vypadá to jako šeflera, ale je to jírovec japonský!