Zpět na Lexikon

DICTYOSPERMA ALBUM

Syn.: Areca alba, Dictyosperma rubrum, Linoma alba, Sublimia palmicaulis

Čeleď: Arecaceae – arekovité

Lidově: Hurricane palm, Princess palm; diktyosperma bílá, hurikánová palma

Dictyosperma album připomíná archontophoenixy
Maximální mrazuvzdornost:

-1,5°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

14°C

Zvláštní nároky:

Celoročně vysoké teploty, minerální substrát, vysoká vlhkost vzduchu i substrátu

Dictyosperma pochází z několika ostrovů souostroví Maskarén. Dorůstá kolem 10 metrů a vzhledem je velmi podobná archontophoenixům. Kmen je široký jen kolem 20 cm, s tím, že u báze bývá širší. Koruna listů může u dospělé palmy být široká až 4,5 metru. Květní laty žluté či bílé barvy se objevují v paždí pochev listů. Plody jsou ve zralosti zbarveny do fialova nebo do černa, ve velikosti 1,5 až 2 cm. Opět je to příklad téměř vyhubené palmy v domovině, ale hojně rozšířený v kultivaci v tropech po celém světě. Přesto, že tento rod zahrnuje jen jeden druh, tak existuje několik docela výrazně odlišných variet těchto palem. Většinou rostly izolovaně na jiném ostrově, než původní druh.
Uvádí se jeho velmi vysoká odolnost vůči větru, čehož si šlo například povšimnout po silných bouřích nebo po hurikánech (v kultuře), jako jedna z mála palem měla listy nepolámané.
Ve svém druhovém názvu obsahuje slovo bílá (album), to je odvozeno od voskové barvy zbytků pochev v horní části kmene.
Snese krátkodobě pouze do -1 až -2°C, ale dlouhodobě nesnese ani chlad. Ve svém přirozeném prostředí se s mrazy nepotká, ale jistě v některých oblastech (díky kultivaci) se setká s přechodně chladnějším počasím. To dokazuje fakt, že tato palma roste v jižní Floridě, nebo Kalifornii, kde se i v těch teplejších oblastech jednou za čas slabý mrazík vyskytne.
 
U nás se pěstuje jako přenosná nádobová rostlina, nebo v celoroční interiérové kultuře. Přes sezónu po navyknutí na sluníčko ocení od cca května do září slunné nebo polostinné stanoviště. Substrát volíme jako u většiny tropických palem, propustnou s velkým obsahem anorganických příměsí, eventuelně čistě anorganický minerální substrát. Při teplotách nad 25°C dbáme, aby měla rostlina dostatečně vlhký substrát. Při pěstování venku se nemusíme obávat krátkodobého ochlazení (například: den +16°C/noc +10°C), pokud je výhledově hlášeno zase teplé počasí.
Zimujeme při teplotách kolem 16 a více stupňů Celsia, při zimování necháváme v intervalech půdu mírně vyschnout!

Mladší kus D. album

Novinky v Lexikonu