Syn.: Cupressus lawsoniana
Čeleď: Cupressaceae – cypřišovité
Lidově: Arizona cypress
Maximální mrazuvzdornost:
-28°C
Min. teplotní optimum pro přezimování:
—
Zvláštní nároky:
Nenáročný druh
Vážně nemáme rádi tůje. I když… tůje, ale i mnohé cypřišky, maji právem strašlivou pověst, neboť se neustále vegetativně množí jakési kompaktní, zakrslé či jinak „zparchantělé“ kultivary, které jsou už tak okoukané, nudné a „bezduché“, že se hodí akorát tak na hřbitovy, nebo pro tvorbu uniformních živých plotů. To jsou ty tůje, které příliš v lásce nemáme.
Potom jsou tu botanické druhy tůjí a cypřišků, které tvoří velké stromy, krásné figury, tvarově dosti připomínající majestátní sekvojovce… Takovým případem je i cypřišek Lawsonův, jehož divoká forma roste nejprve do formy širšího keře a posléze středně širokého až užšího stromu s přepadavými větévkami, které trochu připomínají krajkové záclonky. Postupně pak strom dosahuje i poměrně značných velikostí, ale to až za mnoho let. Paradoxní je, že botanické druhy takových „tůjí“ a cypřišků ze semen se dnes již téměř nedají sehnat, a i proto jsme tu my.
Chamaecyparis lawsoniana má výskyt na pacifickém západě USA v malé oblasti severní Kalifornie a jižního Oregonu. Celkově je ale oblast původního výskytu tak maličká, že je až neuvěřitelné, že je dnes druh tolik rozšířen a v mnoha desítkách forem pěstován po světě. Roste v jehličnatých lesích ve vyšších polohách. Strom dorůstá 15 až 30 metrů, ale ve vhodných polohách má až 50 nebo dokonce i přes 60 metrů! Rekordman měří neuvěřitelných 81 metrů, což je téměř výška legendárního sekvojovce Generála Shermana!