Zpět na Lexikon

QUERCUS ITHABURENSIS subsp. MACROLEPIS – dub taborský šupinatý

Syn.: Quercus aegilopsQuercus agriobalanideaQuercus creticaQuercus echinataQuercus ehrenbergiiQuercus graecaQuercus hypoleucaQuercus macrolepisQuercus massanaQuercus pyramiQuercus ungeriQuercus valloneaQuercus ventricosa

Čeleď: Fagaceae – bukovité

Lidově: Valonia oak; dub řecký, dub krétský

Quercus ithaburensis subsp. macrolepis
Maximální mrazuvzdornost:

-24°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

–°C

Zvláštní nároky:

Světlomilný druh

Velice krásný druh dubu z východního Mediteránu, hlavně z Řecka a Albánie, dál na východ roste ještě v Turecku a v Sýrii. Zaujme svými špičatě laločnatými listy, které jsou s modravě šedým nádechem a působí opravdu subtropicky. Navzdory subtropickému původu druh snáší i mrazy pod -20°C a dobře vegetuje i ve středoevropských podmínkách. Tento dub je poloopadavý, ačkoliv v našich podmínkách obvykle opadává zcela, zejména v tuhých zimách. V přírodě dorůstá obvykle 15-20 metrů, v chladnějších polohách asi polovinu. Plody – žaludy jsou u tohoto druhu velmi velké, až 6 centimetrů a o váze až kolem 45 gramů a jsou zpola schované v krásné číšce s dlouhatánskými šupinami. Žaludy jsou navíc zdrojem potravy, zejména v Řecku jsou lokálně i dosti oblíbené a známe jednu šikovnou podnikatelku, žijící v Řecku, která se svým týmem vyrábí nejrůznější poživatiny právě z mouky z tohoto dubu a dokonce je přes svůj e-shop posílá do celého světa. 

Dubu šupinatému se nejlépe daří na plně osluněné poloze, snáší i sušší půdy, chudé půdy, vysoce vápnité půdy, ale dobře roste i na půdách neutrálních.

Novinky v Lexikonu