Zpět na Lexikon

ARAUCARIA BIDWILLII – blahočet Bidwillův

Syn.: Columbea bidwillii

Čeleď: Araucariaceae – blahočetovité

Lidově: Bunya pine; araukárie Bidwillova

Araucaria bidwillii v Austrálii
Maximální mrazuvzdornost:

-14°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

0°C

Zvláštní nároky:

Prostor

Stálezelený strom až 50 m vysoký, s kmenem až 150 cm v průměru. Borka je hnědá, tlustá, odlupující se, koruna je pyramidální až kopulovitá, jehlice jsou střídavé, kopinaté, 1–5 cm dlouhé a 0,3–1 cm široké, tuhé, lesklé, tmavě zelené. Semenné šišky jsou vejcovité, 20–35 cm dlouhé, 15–25 cm široké a váží až kolem 15 kg, častěji však mezi 5 a 10 kg. Semena jsou vejcovitá, 20–25 mm dlouhá a 15–20 mm široká a hojně využívána zvířaty i lidmi jako zdroj potravy. Jsou sladká a chuťově připomínající něco mezi jedlými kaštany, vařenými batáty nebo brambory a piniovými oříšky. Lidově se stromu přezdívá Bunya Pine. Původem je druh na východě australského Queenslandu, kde roste v deštných lesích do výšky asi 1200 metrů nad mořem.

Tento blahočet je třetí nejodolnější druh vůči mrazu na světě. Odolnější je jen Araucaria araucana a o trochu A. angustifolia. Druh snese nejméně -10°C a spíše ještě o něco více mrazu. Z pokusů napříč USA a Evropou vyplývá, že je mrazuvzdorný v USDA zóně 8, v zóně 7, kam spadá již většina teplých poloh střední Evropy, namrzá nebo umrzá (při teplotách pod -15°C). My se o jeho venkovní pěstování v krytém místě přesto pokusíme, ale předpokládáme, že v našich podmínkách vlivem častého omrzání bude druh poněkud zakrňovat, což na druhou stranu bude strom udržovat v rozumné velikosti a možnosti jednoduchého zimního krytu.

Pěstování je možné v nádobě se studeným (při dostatku světla i teplejším) zimováním a pravidelným zmlazováním v pozdějším věku (jako u často pěstované „pokojové araukárie“ Araucaria heterophylla).

Zralá samičí šištice se semeny

Novinky v Lexikonu