Zpět na Lexikon

THRINAX RADIATA

Syn.: Thrinax wendlandiana, Coccothrinax radiata

Čeleď: Arecaceae – arekovité

Lidově: Green thatch palm, Florida thatch palm; došková palma, trinax paprsčitý

Thrinax radiata na Floridě
Maximální mrazuvzdornost:

-2°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

13°C

Zvláštní nároky:

Vysoké noční teploty, vysoká vlhkost vzduchu

Thrinax radiata pochází z nevelké oblasti severního Karibiku, hlavně z jižní Floridy a jihovýchodu Mexika. Dorůstá od 6 do 12 metrů, v závislosti na prostředí. V tropických oblastech má vysokou okrasnou hodnotu. A to i díky tomu, že roste poměrně pomalu. Ke svému růstu potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost, pěstitelé v suchých tropických oblastech mají problémy s jejím pěstováním.
Při správném hnojení a hojné zálivce se ale pěstitelé shodují, že se její rychlost růstu se o něco zvýší. Doporučuje se pěstovat na plném slunci, rostliny jsou tak mnohem vybarvenější a listy mají správný tvar a strukturu. U tohoto druhu se zjistila odolnost do -1°C, ale kupodivu snese o trochu delší období chladu, než většina tropických palem.

U nás se pěstuje jako nádobová rostlina. Buď celoročně doma, nebo jako přenosná, kdy ji můžeme na konci května přenést ven (po navyknutí!) na slunné stanoviště a při teplotách nad 25°C ji vydatně zalévat. V bytě pěstujeme tento druh na jižním okně, potřebuje co nejvíce světla. V bytě palmu zaléváme jen tak, aby substrát úplně nevyschl, v případě pěstování v rašelinném substrátu. Lépe však roste v anorganickém minerálním substrátu.

Ukázkový mladý Thrinax radiata

Novinky v Lexikonu