Zpět na Lexikon

PRITCHARDIA HILLEBRANDII

Syn.: Eupritchardia hillebrandii, Styloma hillebrandii

Čeleď: Arecaceae – arekovité

Lidově: Molokai Fan Palm, Loulu Lelo Palm, Blue Loulu, Hillebrand’s pritchardia, Hawaiian Fan Palm; Hāwane, Loulu, Loulu lelo, Noulu, Wāhane; pritchardie (pričárdie) Hillebrandova

Pritchardia hillebrandii „doma“, na Havaji
Maximální mrazuvzdornost:

-2°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

13°C

Zvláštní nároky:

Nenáročný druh

Pritchardia hillebrandii pochází z Havajských ostrovů, konkrétně tedy z ostrova Molokaʻi. Je to jeden z nejnižších druhů rodu, dorůstá pouze do 7 metrů. Má velké dlanitozpeřené (kostapalmátní) listy světlezelené barvy, existuje i zakrslá forma s modravými listy. V dospělosti se na palmě objeví půlmetrové žluté květenství, které ústí do malých černých bobulí.

Pritchardia hillebrandii je tropická palma, které vyhovuje celoroční teplo. Máme však vyzkoušeno, že tento druh bez problémů snese zimování při teplotách kolem 15°C (na rozdíl od P. pacifica, která hyne již při teplotách pod 17°C). Pěstuje se však například v jižní Kalifornii a jižní Floridě, kde teplota nakrátko může klesnout k bodu mrazu, či stupeň, dva pod něj. Má ráda propustný substrát a vzhledem k jejím velkým listům také dostatek vody. Nejlépe Pritchardii vyhovuje vytápěný tropický skleník nebo zimní zahrada. Vyzkoušeli jsme si, že rostlina skvěle zvládá letnění v našich podmínkách.

P. hillebrandii z našeho pěstování v Mrchojedech
P. hillebrandii z našeho pěstování v Mrchojedech
Pritchardia hillebrandii nese opravdu majestátní listy

Novinky v Lexikonu