Zpět na Lexikon

PRESTOEA ACUMINATA

Syn.: Euterpe acuminata, Oreodoxa acuminata

Čeleď: Arecaceae – arekovité

Lidově: Palmito dulce, Palma ramosilla; Sierran palm; prestoa zašpičatělá

Prestoea acuminata
Maximální mrazuvzdornost:

-1°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

16°C

Zvláštní nároky:

Celoročně vysoké teploty, hydroponický, minerální substrát, vysoká vlhkost vzduchu

Pochází se střední Ameriky, z Karibských ostrovů a zasahuje i do severní části jižní Ameriky, např. do Bolívie. Dorůstá kolem 12 metrů, kmen bývá široký do 25 cm a je typicky kroužkovitý s bílo-zelenou barvou. Ale neodpadlé pochvy listů v horní části kmenu, tvořící tzv. crownshaft, mají barvy různé, od převážně zelené, červené, fialové až do černa. Druh je v tomto variabilní a některé formy mohou být i celé jen zelené. Listy jsou dlouhé do 2,5 metrů. Tento druh byl otestován jinými pěstiteli do teploty nanejvýš -1°C, je to maximální bod, který je schopna krátkodobě tolerovat, jako asi většina tropických rostlin.
V jižním Ekvádoru, v nadmořských výškách do 3000 m n.m., se vyvinula varieta této palmy, která má zcela červené pochvy (crownshaft) starých i mladých listů. Mezi pěstiteli je to zcela raritní rostlina. Díky nadmořské výšce, ve které tato varieta vznikla, je o něco tolerantnější vůči nižším teplotám (dlouhodobě 15°C). Varieta Prestoea acuminata var. montana pak roste v karibských horách ve výškách kolem 1300 m.n.m.

Pěstování je o něco složitější, než u běžných tropických palem, ale nemusíme se bát tento nádherný druh pěstovat. I doma se jí bude dostatečně dařit, celoročně u okna jí to bude naprosto vyhovovat, dokud nebude příliš velká. Tento druh je velmi vlhkomilný, všechny druhy rodu Prestoea rostou v tropické části Střední Ameriky, kde jsou neustále vystavovány silným tropickým dešťům a cyklónám. To znamená, že i my bychom se měli snažit rostlinu poctivě udržovat v neustále vlhkém substrátu, ovšem v našich podmínkách toto lze pouze v minerálním hydroponickém substrátu na bázi keramzitu, lávy, aj., kde zdaleka tolik nehrozí hniloba v oblasti kořenového systému.

Prestoea acuminata
Detail kmene Prestoea acuminata
Pohled zespodu do koruny Prestoea acuminata

Novinky v Lexikonu