Zpět na Lexikon

LICUALA SPINOSA

Syn.: Licuala horrida

Čeleď: Arecaceae – arekovité

Lidově: Mangrove fan palm, pha’aw; likuala ostnitá

Licuala spinosa (vlevo)
Maximální mrazuvzdornost:

-3,5°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

10°C

Zvláštní nároky:

Hydroponický způsob pěstování, mnoho vody

Jedná se patrně o nejodolnější licualu z celého rodu, je totiž schopna akceptovat slabý mrazík bez poškození a to i přes to, že pochází z tropické jihovýchodní Asie. Dorůstá do 4 metrů a většinou roste v trsu. Listy má poměrně mohutné, v dospělosti až 1 metr v průměru. List je zcela kulatý a pečlivě a spořádaně dělen na jednotlivé segmenty. Ke svému dobrému růstu potřebuje spousty vody, v přírodě roste v bahnitých půdách, kde se často drží voda, proto se jí také lidově říká Mangrove palm. Jakožto podrostová palma snáší a upřednostňuje poměrně slušné zastínění okolní vegetací, ale stejně tak dobře zvládá i plné, celodenní slunce. Stejně jako většina licual, tak i tento druh disponuje ostnitými okraji řapíků. Mladé části rostliny jsou oblíbenou zeleninou v místě původu.
Někteří pěstitelé zkouší úspěšně pěstovat tento druh třeba na jihu Floridy, a dokonce i ve střední části této poloostrovní země se pěstitelé pokouší o její pěstování celoročně venku, další zase testují v teplých oblastech Kalifornie a dokonce i Mississippi. Její odolnost až do -4°C to totiž umožňuje.

Pěstování není nikterak složité, rostlina je dosti tolerantní. Pouze malé semenáčky se poněkud pomalu vyvíjejí, ale od jistého věku pěstiteli prominou nejrůznější chyby. Dobře zvládá pobyt venku v teplém období. Přes sezónu bohatě zaléváme, avšak pokud rostlinu pěstujeme v klasickém rašelinném či jiném organickém substrátu, je určitě lepší, aby rostlina nestála ve vodě (jako v domovině), ale aby vodu přijímala postupně častějším zaléváním v menších dávkách. Lepší však je rostlinu pěstovat v čistě minerálním substrátu na bázi keramzitu, lávy, zeolitu, antuky a mnoha dalších. V tomto substrátu rostlinu pěstujeme hydroponicky, musíme dodávat živiny, ale rostlina takto může i dlouhodobě stát ve vodě, aniž by hrozila hniloba kořenů zejména, pokud je teplo. Licuala spinosa je vhodná i pro celoroční bytové pěstování, je to poměrně ideální pokojová rostlina. Je možné ji zimovat už od teplot nad 10°C výše, což z ní činí druh, který dle způsobu zimování leží na pomyslné hranici mezi palmou tropickou a chladuodolnou.

L. spinosa vytváří husté porosty

Novinky v Lexikonu