Zpět na Lexikon

ARECA TRIANDRA – areka

Syn.: Areca aliceae, Areca borneensis, Areca nagensis, Nenga nagensis, Ptychosperma polystachium

Čeleď: Arecaceae – arekovité

Lidově: Wild areca palm; areka trojmužná

Mladá Areca triandra
Maximální mrazuvzdornost:

-1°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

18°C

Zvláštní nároky:

Nenáročný druh

Nádherný zástupce rodu Areca. Je nižší, dorůstá většinou do 5 metrů a výjimečně až do 7 metrů. Šířka koruny je v dospělosti až 2,7 m. Listy dorůstají do 2 metrů a zhruba v půlce se postupně ohýbají. Květenství je žluté barvy a dozrálá semena mají oranžovou nebo červenou barvu a velikost 2,5 cm. Snese nárazově maximálně -1°C a to pouze na velmi krátkou dobu, v kultivaci taková teplota nastává při ochlazení pouze jen několik desítek minut nad ránem, v domovině se s chladem prakticky vůbec nesetká.
Je rozšířena snad ve všech tropických částech světa, jmenovitě například Bangladéš, Čína: jih-jihovýchod země, Laos, Malajsie, Panama, Filipíny, Thajsko, Vietnam.
Tento druh palmy má rád silné, rozptýlené světlo, ale spokojí se i s polostínem. Ze zajímavostí lze zmínit, že při kvetení lze cítit citronovou vůni.
 
Při pěstování se musíme řídit tím, že se jedná o tropickou náročnou palmu. Takže vysoká vzdušná vlhkost je pro rostlinu poměrně důležitá. Dále, určitě rostlině dopřejme maximum světla. V tmavém koutě by palma spíše živořila. Půdu volíme prodyšnou, kyselejší s příměsí anorganických složek typu perlit, láva, keramzit, zeolit. Teplota by při pěstování neměla dlouhodobě klesat (po dobu několika dní) pod 16°C. Zimní min. optimum je 18°C, při této teplotě rostlina zbrzdí růst a poroste jen velmi nepatrně – při této teplotě již omezíme zálivku! 
V létě je možno letnit ve stínu až polostínu, ale vybereme si období, kdy jsou noci teplejší než 10°C.

Novinky v Lexikonu