Zpět na Lexikon

TRACHYCARPUS PRINCEPS

Čeleď: Arecaceae – arekovité

Lidově: Stone Gate palm

Trachycarpus princeps u pěstitele v Berlíně
Maximální mrazuvzdornost listu*:

-12°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

0°C

Zvláštní nároky:

Poněkud minerální propustný substrát, ale často zavlažovaný

*u vybraných druhů uvádíme jako maximální mrazuodolnost skutečnou hodnotu, která zdravou palmu neohrozí na dalším vývoji. Neuvádíme již zavádějící údaj mrazuodolnosti kmene, který ve skutečnosti nelze vyčíslit. Pokud rostlině zmrznou listy, může jít o nevratný defekt. Pokud listy zmrznou několikrát po sobě, poškození je pro rostlinu již definitivně nenávratné.

Tento unikátní druh Je endemitem v západní Číně, v provincii Yunnan, kde roste na strmých vápencových útesech a vrcholcích hřebenů v monzunovém deštném pralese v údolí řeky Salween v nadmořských výškách 1 500 – 1 900 metrů. Druhový název princeps je latinsky „princ“ a odkazuje na „majestátní postavení této palmy a způsob, jakým shlíží ze své vznešené polohy na strmých stěnách útesu“. Byl objeven po roce 1990 a popsán teprve v roce 1995 známými palmovými nadšenci Spannerem a Gibbonsem ve spolupráci s čínským botanikem San Yang Chenem. Kmen je celý pokrytý vlákny, dorůstá do výšky 7 metrů a je široký kolem 20 cm. Listy jsou půlkruhové, shora sytě zelené a vespod krásně modrobílé, což dělá tento druh mimořádně atraktivní.

Odolnost tohoto druhu je zhruba do -15°C u „zavedených“ rostlin v plné kondici. Druh však roste celkem pomalu a v mládí je náchylný na náhlé hniloby vegetačního vrcholu, zejména tedy po nějaké skryté pěstitelské chybě, jako je přeschnutí a následné přelití nebo při použití špatného substrátu, ve kterém se dusí kořeny. Palma roste v přírodě v oblastech s výskytem intenzivních monzunů, ale zároveň roste na velmi drenážovaných a chudých, skalistých půdách. Substrát by tomu tedy měl odpovídat a měl by obsahovat dostatek hornatých příměsí.

Trachycarpus princeps má vespod silně ojíněné listy
T. princeps v domovině
Prostředí výskytu T. princeps je opravdu mimořádně strmě svažité

Novinky v Lexikonu