Zpět na Lexikon

TRACHYCARPUS FORTUNEI var. WAGNERIANUS

Syn.: Trachycarpus wagnerianus

Čeleď: Arecaceae – arekovité

Lidově: Waggie, Waggy palm, Miniature Chusan palm; wágner, wagy,

T. fortunei var. wagnerianus v naší kultivaci
Maximální mrazuvzdornost listu*:

-13,5°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

0°C

Zvláštní nároky:

Nenáročný druh

*u vybraných druhů uvádíme jako maximální mrazuodolnost skutečnou hodnotu, která zdravou palmu neohrozí na dalším vývoji. Neuvádíme již zavádějící údaj mrazuodolnosti kmene, který ve skutečnosti nelze vyčíslit. Pokud rostlině zmrznou listy, může jít o nevratný defekt. Pokud listy zmrznou několikrát po sobě, poškození je pro rostlinu již definitivně nenávratné.

Botanikové se dodnes přou, jestli jde o vlastní druh, nebo je to jen varieta T. fortunei, neboť v přírodě nebyl vlastně nikdy nalezen. Nedávno byl tedy vyřazen z oficiálního seznamu druhů rodu Trachycarpus a je řazen jako varieta Trachycarpus fortunei var. wagnerianus. Poprvé jej popsal německý botanik Albert Wagner z Lipska v Německu, který jej objevil v kultivaci v Japonsku na počátku 19. století. Roste pomaleji a celkově je menší, než T. fortunei, má také malé, dosti pevné listy, které jsou široké jen kolem 40 cm na řapíku dlouhém maximálně 50 – 60cm. Kmen může dorůst sedmi metrů a je velmi dlouho obalen vlákny. Až po mnoha letech až desetiletích vlákna opadávají a vytváří tak holý kmen. Pro svůj zakrslý pevný vzhled si získal oblibu po celém světě.

Nároky jsou shodné, jako u Trachycarpus fortunei. Patří tedy mezi nejodolnější palmy, přičemž listy jsou asi o 1 stupeň méně mrazuodolné, než u T. fortunei a začínají být poškozeny při teplotě kolem -13°C, ale jsou odolnější vůči silným větrům, díky své tuhosti. Existuje jen málo vhodnějších palem na venkovní výsadbu.

T. fortunei var. wagnerianus v naší kultivaci
Detail listu T. f. var. wagnerianus

Novinky v Lexikonu