Zpět na Lexikon

TRACHYCARPUS FORTUNEI – drsnoplod Fortuneův

Syn.: Chamaerops excelsa; trachykarpus žíněný, žumara ztepilá

Čeleď: Arecaceae – arekovité

Lidově: Chinese windmill palm, Windmill palm, Chusan palm; palma konopná, trachýk, tracháč, trachy, trachál

Zkomoleniny: trachtikarpus, trachtík, trachycenops

Trachycarpus fortunei u nás na dvoře v roce 2022
Maximální mrazuvzdornost listu*:

-12,5/-15,5°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

0°C

Zvláštní nároky:

Velmi vlhkomilný druh (ve volné půdě)

*u vybraných druhů uvádíme jako maximální mrazuodolnost skutečnou hodnotu, která zdravou palmu neohrozí na dalším vývoji. Neuvádíme již zavádějící údaj mrazuodolnosti kmene, který ve skutečnosti nelze vyčíslit. Pokud rostlině zmrznou listy, může jít o nevratný defekt. Pokud listy zmrznou několikrát po sobě, poškození je pro rostlinu již definitivně nenávratné.

Úvod
Jedná se patrně o nejběžněji pěstovaný druh palmy mírného klimatického pásma. V Evropě se nejčastěji pěstuje ve Středomoří, ale bez problémů se pěstuje i v klimaticky příznivých oblastech dál od moře. Například alpské nížiny, prakticky celé severní pobřeží Evropských států jako je Německo, Holandsko, Francie a samozřejmě Španělsko. Dobře se mu daří i v celé jižní části Velké Británie a dokonce se mu daří i v příznivých oblastí Skandinávie, ale jen v pobřežních oblastí. Dá se říct, že i díky nadšeným pěstitelům, roste kompletně v celé Evropě, i u nás je mnoho nadšenců, kteří ho již spoustu let úspěšně pěstují a to i v méně příznivých oblastech. S jeho vysokou mrazuodolností se řadí mezi oblíbené palmy většiny pěstitelů po celém světě. Dobře snáší jak suchá léta ve Španělsku, tak vlhké přímořské klima ve Velké Británii. Dokáže růst jak v písčitých a kamenitých půdách při pobřeží, tak i v jílovitých zeminách ve vnitrozemí. Je to velmi přizpůsobivá palma.

Popis
Trachycarpus fortunei se vyznačuje poměrně mohutným vláknitým kmenem, se zbytky odříznutých řapíků. Listy jsou vějířovité a obvykle do 1 metru široké. Většina druhů Trachycarpusů má různě veliké listy, od průměru 60 cm (wagnerianus) až po 120 cm (latisectus, martianus). Řapíky bývají dlouhé vždy kolem 1 m, v čím je palma lepším stavu a kondici, tím jsou řapíky přirozeně delší. Hlavně u palem, u kterých se neodřezávají staré listy. U kusů, kde má palma kompletní korunu se listy navzájem hecují a prodlužují se jim řapíky. Na délku řapíků často nemá vliv počasí, třeba větrnější pozice.

Rychlost růstu
Trachycarpus fortunei dorůstá v příznivých oblastech světa obvykle do 15 m. V ČR se uvádí mnohem nižší výška, kam palma může dorůst, ovšem my nevidíme důvod, proč by dobře chráněná palma nemohla i u nás dorůst do 15 metrů. Trachycarpus v ČR v zemi obvykle přirůstá od 10 až do 40 cm ročně na kmeni. V čím lepší kondici je palma (stav po zimě, stáří rostliny, výživa,..), a čím teplejší a vlhčí sezóna je, tím jsou přírůstky větší. V květináči palma přirůstá obvykle do 10 cm ročně na výšce kmenu. Menší palmy, jako jsou semenáče, mají přírůstky na kmenu hlavně do šířky, než do výšky. Až palmy staré zhruba od 5 let, začínají výrazněji růst do výšky. Počet listů narostlých za rok, se různí také od vitality rostliny a kvality sezóny. Ovšem plně rozvinutých listů udělá dospívající nebo dospělá palma od 8 ks až po 15 ks. Semenáče nebo palmy s ještě vyvíjejícím se kmenem, udělají za rok do 8 nových listů. Palmy všech velikostí v květináči udělají obvykle mezi 5 a 10 listy, dlouho nepřesazované a nehnojené i méně.

Zálivka
Trachycarpus fortunei, ale i ostatní druhy trachykarpů, jsou také velcí žíznivci, v letních měsících je nutné v květináči skoro každý den vydatná zálivka. A pokud máme palmu vysazenou v zemi a chceme mít velké přírůstky, též se staráme, aby se palmě dostávalo spousty vláhy. Dospělý jedinec je totiž schopen za týden spotřebovat až 150 L vody! V teplotách kolem 25°C může stát palma kořeny i ve vodě neustále.
Při teplotách 20°C a nižších, většinou trachykarpy tolik vody nespotřebují, nicméně, pokud svítí celý den slunce, i mírná zálivka je nutná, přeschnutí substrátu dokáže palmu i poničit.
Na podzim, tak, jak teplota klesá, klesne i spotřeba vody. Substrát v květináči je i přes slunné a poměrně ještě teplé dny stále vlhký a není třeba palmu zalévat.
A během zimování, ať už v zemi nebo v nádobě, je zálivka jen velice individuální. Při teplotě 0 až 5°C stačí rostlinu zalít 1x za jeden až 2 měsíce, popřípadě i žádná zálivka, pokud substrát nevysychá.
I palmu v zemi přes zimu je někdy potřeba zalít, tato situace může nastat u nebývale suché zimy ale pouze u palem v zemi co jsou vysazené první nebo druhou zimu. Tedy kusy, které nemají ještě dostatečně vyvinutý kořenový systém, aby si vodu v půdě našly. Obecně se dá říct že není fyzicky možné, zdravou palmu v zemi přelít, v nádobě to ale nedoporučujeme přehánět.

Hnojení
Není vůbec naškodu trachykarpu přilepšit hnojivem, máte na výběr z průmyslových krystalických, nebo přírodních organických hnojiv. Sami jsme vyzkoušeli obě varianty v mnoha letých pokus s hnojivy. Přesný návod nečekejte, jelikož hnojení se odvíjí od typu půdy stejně jako množství hnojiva. Profesionálně se hnojí pouze na základě rozboru půdy a rozboru pletiv samotné rostliny. Cokoli tedy rostlině dáte je čistě experimentální. U rostlin v nádobě, pakliže pěstujete rostliny v kupovaných substrátech na báze rašeliny, dobře rostliny reagují na krystalická hnojiva, která jsou často na bázi síry a dusíkaté složky hnojiva dobře reagují s pH půdy. U palem v zemi ale přeci jen doporučujeme organická hnojiva, která jsou pro půdy přirozenější a pro rostliny obecně přijatelnější. Výsledky se jen mohou objevit třeba se zpožděním. S organickými hnojivy je tak dobré pracovat dlouhodoběji a pravidelně.

Půda
Při pěstování této palmy v květináči volíme ideálně lehkou půdu, složenou z kupovaných substrátů s vlastní pravou vylehčení. Nejde ani tak o vylehčení, jako spíše o prodloužení životnosti substrátu. Kupovaný substrát na rašelinové bázi, se neustále rozkládá a bez vylehčení si může po letech sednout a začít kořeny dusit. Lehká zemina je důležitá také k tomu, aby pro rostlinu bylo jednoduší prokořenit celý prostor květináče. Těžší substrát (zahradní zemina- ta je obvykle tvořena z jílu) zajišťuje, že při hnojení zůstane v substrátu větší množství živin a zajišťuje aspoň nějaké zásoby vody. Je důležité volit složení substrátu podle toho, kde rostlinu chceme mít umístěnou a jak se o ní často staráme. Při zajištěné každodenní péče, není problém mít rostlinu zasazenou v lehké zemině (kupovaný substrát, písek, perlit), musíme ale myslet na časté hnojení. Drenáž nedoporučujeme, v květináči postrádá smysl dělat jakoukoliv drenáž.
Při pěstování v zemi je umělé složení substrátu někdy i přežitek. Z našeho pozorování palma roste stejně dobře jak v drahé míchané zemi tak i v běžném zahradním substrátu. A to včetně hutných jílovitých půd s kameny, kde pouze o něco pomaleji zakoření, ale o to kvalitněji. Při zakládání záhonu pro novou palmu doporučujeme vyhloubit jámu o hloubce minimálně 60 cm a širokou do 1 metru, vyjmutý substrát se vykopáním provzdušní a můžeme z něho vybrat nežádoucí části (velké kameny, navážka). Pouze v případě, že je substrát velice nekvalitní, obsahuje příliš mnoho jílu a minimum humózní půdy, je dobré substrát zkvalitnit. Kupovaný zahradní substrát nedoporučujeme, obsahuje živiny jen na 1 rok. Lépe je palmám i v ornici, popřípadě vylepšenou o kompost (kompost se dává zásadně s přídavkem křemičitého písku). Drenáže v zemi nedoporučujeme, palma je výrazně vlhkomilná, ocení naopak i spodní vodu u kořenů!

Květenství – plodenství
Trachycarpus fortunei kvete dvoudomým květenstvím, zvlášť samčím a zvlášť samičím. Květy jsou žluté, objevují se během dubna nebo května. Květy se na palmě buď objevují během jara, ale některé kusy palem, nasazují květy už na konci léta předešlé sezóny. Samice kvetou o 1-2 týdny později než samci. Semena se objevují od června na květních latách samic, nebo v ojedinělých případech i na pár latách samců, kteří vytvořily oboupohlavní květy a došlo k opylení od jiného samce. Semena zrají pomalu a v plné zralosti bývají až v prosinci. DO té doby by ale neměla projít silnějším mrazem. Mráz může poškodit vyvíjející se embryo v semenech. V ČR může být v méně příznivých oblastech problém s dozráváním semen. Jakmile přijdou příliš brzy podzimní mrazíky, ukončí se předčasně vývoj semen. Pokud nejsou plně vyzrálá, tak nevyklíčí. Je možné semena na latách buď chránit před podzimními mrazíky, nebo se pokusit celé plodenství nechat dozrát v teplejších prostorech. Ideálnější je nechat semena na rostlině, kde přirozeně dozrají. Úplná zralost semen nastává konci ledna.

Mrazuodolnost
Odolnost listu je od -12°C po zhruba -15°C. Záleží na mnoha faktorech v počasí v momentě mrazu. Ale i na typu samotné palmy. Testovali jsme již palmy při mrazu -15°C v únoru 2019 a někteří trachykarpy měly mrazové poškození na listech v rozsahu až 80%, zatímco jiné palmy měly celkové poškození na listech do 10%.
Mrazuodolnost kmene a vegetačního vrcholu je od -17°C do skoro -30°C, teplota nejde blíže specifikovat, jelikož záleží na obřím množství proměnných situací. Jsou zdokumentované případy, kdy se palmy v Bulharsku probudily po třeskutých mrazech -27,5°C. Ale u nás mohou palmy zmrznout i po -17°C.

Naše články

Přečtěte si naše články o trachykarpech, kde jsme do nejmenších detailů popsali veškerou jejich problematiku při pěstování u nás!

Ve článkách, sekce palmy

Stejná palma jako na úvodní fotce při výsadbě

Novinky v Lexikonu