Zpět na Lexikon

SABAL x TEXENSIS (SABAL x BRAZORIENSIS)

Syn.: Hyb.: Sabal minor x Sabal palmetto (dle některých zdrojů S. minor x S mexicana)

Čeleď: Arecaceae – arekovité

Lidově: Brazoria palm

Sabal x texensis
Maximální mrazuvzdornost listu*:

-16°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

0°C

Zvláštní nároky:

Vysoké noční teploty ve vegetačním období

*u vybraných druhů uvádíme jako maximální mrazuodolnost skutečnou hodnotu, která zdravou palmu neohrozí na dalším vývoji. Neuvádíme již zavádějící údaj mrazuodolnosti kmene, který ve skutečnosti nelze vyčíslit. Pokud rostlině zmrznou listy, může jít o nevratný defekt. Pokud listy zmrznou několikrát po sobě, poškození je pro rostlinu již definitivně nenávratné.

Poměrně nedávno objevený hybrid přírodního původu, který byl objeven roku 1990. Vznikl zkřížením druhu Sabal minor a S. palmetto, ačkoliv některé zdroje uvádí jako druhého rodiče S. mexicana, přičemž doposud není rodičovství zcela jednoznačné. Jedná se tak o poměrně robustního křížence, který zdědil mohutnost po stromovém, vzrůstném sabalu a zkombinoval odolnost obou rodičů. Odolnost listu se pohybuje až kolem -16°C, což v únoru 2021 ověřil například pěstitel Tony Cerbone v Dallasu, kde po likvidační vlně mrazu přežily tyto i některé další sabaly bez poškození listů. Stává se tak fascinujícím kandidátem pro experimenty i u nás a může se tak řadit k nejodolnější palmám, vhodným k výsadbě do země v našich podmínkách. Samozřejmě s eventuální zimní ochranou při teplotách pod -15°C.

Tento hybrid dorůstá kolem 5 až 7 metrů s listy až 2 m velkými, patří tedy spíše k nižším palmám. Pěstuje se poměrně snadno, dokáže odpustit i začátečnické chyby. Díky jeho původu a původu rodičů, snese vlhká ale naopak i suchá léta. Vyžaduje slunné, záhřevné stanoviště, kde bude v noci sálat teplo z přilehlých zdí, kamenů, zídek, aj. V nadsázce lze říct, že si potřebuje přes léto nabít baterii, aby se správně vyvíjel a přežila v pořádku dlouhou zimu. Při zimování v interiéru snese paradoxně i tropické zimování (pokojová teplota), což je přednost rodu Sabal obecně. Vhodné je ale určitě spíš chladnější zimování v teplotách 1 až 10°C. Pokud zimujeme při teplotě kolem nuly, měla by rostlina v květináči mít spíše suchý substrát.
Tomuto druhu několik let trvá, než začne růst do výšky. Potřebuje si zadělat na pořádnou základnu kmene, nemusíme se tak obávat, že nás palma během několika let „vystěhuje“.

Skupinka S. x texensis

Novinky v Lexikonu