Zpět na Lexikon

SABAL PALMETTO – sabal palmeto

Syn.: Sabal blackburniana, Sabal jamesiana, Inodes palmetto

Čeleď: Arecaceae – arekovité

Lidově: Cabbage palm, Cabbage palmetto, Sabal palm, Blue palmetto, Carolina palmetto, Garfield’s tree, Swamp cabbage

Sabal palmetto v Alabamě
Maximální mrazuvzdornost listu*:

-15°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

0°C

Zvláštní nároky:

Vysoké noční teploty

*u vybraných druhů uvádíme jako maximální mrazuodolnost skutečnou hodnotu, která zdravou palmu neohrozí na dalším vývoji. Neuvádíme již zavádějící údaj mrazuodolnosti kmene, který ve skutečnosti nelze vyčíslit. Pokud rostlině zmrznou listy, může jít o nevratný defekt. Pokud listy zmrznou několikrát po sobě, poškození je pro rostlinu již definitivně nenávratné.

Sabal palmetto je původem z Floridy, Jižní Karolíny, Kuby a Baham. Přes svůj původ spíše z tropických oblastí jde nárazově o velmi mrazuvzdornou palmu, neboť na severu areálu jeho přirozeného výskytu se mohou vyskytovat i dvacetistupňové mrazy (státy na JV USA). Dorůstá do výšky i přes 20 metrů. Listy jsou až 2 metry dlouhé. Květenství dorůstá 2,5 m, plodí černé peckovice velké kolem 1 cm.

Sabal palmetto v našich podmínkách vyžaduje podobné podmínky jako Sabal minor, avšak s o něco lepší zimní ochranou. Zvládá nárazové mrazy, trvající nanejvýš několik dní, ale hůře se vypořádává se zimou, která trvá týdny v kuse.

Při pěstování v květináči umístíme rostlinu v dubnu na osluněné místo a při teplotách nad 25°C rostlinu vydatně zaléváme. V říjnu, s příchodem ranních mrazíků, rostlinu uklidíme do bezmrazých prostor. Rostlina může být jak na zimovišti v teplotách 2-10°C bez nutnosti velké intenzity světla, tak i v teplejších prostorách, ale to už potřebuje mnoho světla, takže místa u okna jsou nejvhodnější.

Detail květenství Sabal palmetto
Zbytky starých řapíků tvoří toto typické uskupení na kmeni
Vzácně mohou být listy i panašované
Detail střelky listu ukazuje kostapalmátnost listu

Novinky v Lexikonu