Zpět na Lexikon

SABAL MINOR – sabal menší

Syn.: Sabal minima, Sabal pumila, Sabal louisiana, Brahea minima, Chamaerops acaulis

Čeleď: Arecaceae – arekovité

Lidově: Dwarf palmetto; palma trpasličí

Sabal minor
Maximální mrazuvzdornost listu*:

-18°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

0°C

Zvláštní nároky:

Vysoké noční teploty ve vegetaci

*u vybraných druhů uvádíme jako maximální mrazuodolnost skutečnou hodnotu, která zdravou palmu neohrozí na dalším vývoji. Neuvádíme již zavádějící údaj mrazuodolnosti kmene, který ve skutečnosti nelze vyčíslit. Pokud rostlině zmrznou listy, může jít o nevratný defekt. Pokud listy zmrznou několikrát po sobě, poškození je pro rostlinu již definitivně nenávratné.

Sabal minor pochází z jihovýchodu USA, od Floridy po Severní Karolínu, na západ až po východní Oklahomu a východní Texas. Tento druh patří mezi nejodolnější ze všech druhů rodu Sabal a i ze všech palem světa. Svojí mrazuvzdorností se řadí přibližně na druhé místo (po Rhapidophyllum hystrix) z celé říše palem. Odolnost palmy se posuzuje hlavně podle mrazuodolnosti listů, jelikož Sabal minor je většinou jen přízemní palma, netvořící kmen, je odolnost listů poměrně důležitá. Ta je u kusů v domovině až neuvěřitelná a pohybuje se mezi -16°C a -18°C. Odolnost listů se liší dle typu, respektive lokality původu matečnic a také dle způsobu předchozího pěstování. Například Sabal minor ‚Louisiana‘, který má odolnost o něco vyšší, než běžný druh, uvádí se, že snese neuvěřitelných až -21°C. Sabal minor ‚Northern Texas‘ má pak mrazuodolnost až -24°C. Sabal minor ‚McCurtain‘ pak údajně až -26°C (tyto teploty však sami nemáme vyzkoušené). Záleží často i na samotných okolnostech, které mráz doprovází. Mrazy, které udeří na JV USA, kde je tento druh domácí, většinou netrvají déle, než pár desítek hodin a následuje je v naprosté většině případů silné oteplení až na pozdně jarní teploty. Obecně zimy jsou na JV USA velmi teplé, některé zimy zde mohou být celou zimu téměř letní teploty, tedy i kolem 10°C v noci a 25°C přes den, mrazy se sem dostávají při ojedinělých situacích, při přílivu arktického vzduchu přes Kanadu. Čím severnější a západnější je výskyt Sabal minor, tím silnějšími mrazy si obvykle projdou a tím je mrazuodolnost populace zajímavější. Navíc fakt, že se v těchto oblastech dokáže ochladit až o 40°C během 2 dnů, je pro rostliny obecně více přitěžující, než když je ochlazení pomalejší a setrvalejší. Takový mráz totiž přichází často i do vegetujících rostlin!

V Evropě se introdukují palmy na trh většinou z plantáží z jižních států Evropy, typicky ze Španělska nebo Itálie. Takové importy ale nedokáží zcela nabídnout svůj potenciál mrazuvzdornosti, který palma v genech má, neboť jde o „vyrychlené“ kusy, kdy pochopitelně plantážníci potřebují, aby palmy co nejrychleji vyrostly. Prvních pár let po pořízení palem se tedy může odolnost značně lišit, dejte palmě čas zakořenit a postupně ji na silnější mrazy prvních pár let navykejte.

Sabal minor dorůstá pouze dvou metrů. V ojedinělých případech i více, většinou kusy v klimatu s mírnými zimami, kde mohou prastaré kusy vytvořit i kmen. Ale naprosto běžně v zemích, kde sněží a mrzne, tvoří v dospělosti pouze krátký kmen, měřící maximálně desítky centimetrů. Kmen je tvořen jakousi podlouhlou „hlízou“ z pochev listů, která je skryta i pod zemí. I to je důvod, proč se evolučně tato palma rozhodla přežívat i občasné extrémní mrazy. Pokud listy omrznou, růstový bod je tedy většinou z části pod zemí a je mnohem lépe chráněn. Listy, včetně řapíků, však dorůstají velkých rozměrů, až přes 1,5 metru, čímž tvoří palmu dekorativní. Barva listu je většinou zelená, některé variety mají listy zabarvené do modrošeda. Květenství je dlouhé až 2 metry, plodem je černá peckovice, velká 1 cm. Květy se umí objevit i na poměrně mladých palmách, které svými rozměry nepřipomínají dospělou palmu. Náš testovací semenáč vykvetl zhruba po 8 letech pěstování.

V našich podmínkách vyžaduje opravdu co nejteplejší a nejslunnější místo, kde se i v noci bude odrážet naakumulované teplo. Nejdůležitější je pro celý rod Sabal noční teplota, čím vyšší, tím lepší! Mnohem lépe se tak sabalům daří v nejteplejších lokalitách ČR, kde jsou v létě i nejlepší noci. Sami říkáme, že to je ideální palma do rozpálených center měst.

Pokud je palma na zimu již navyknutá a dobře zavedená, nemusíme ji zimovat nijak, snad jen při velmi silných mrazech, trvajících více než jen pár hodin, přeci jen doporučujeme palmu zazimovat. Její tvar se vybízí přímo k tomu, aby se zimovala stylem „iglů“, tedy přehodit přes palmu vrstvu hodně silných materiálů, typu peřina, fleece, více vrstev pytlů, klidně i bez opory, pokud materiál vytvoří na palmě tvar iglů, a to tak, aby materiál byl až na zem a zabíral velkou plochu i pod listy. Pozor, nevytápěné zimování se musí provádět ještě před zamrznutím půdy! O vytopení prostoru se postará zemní teplo, které palmu zachrání. Nebo postavte palmě prostorný kryt, z čehokoliv, co není vodivé a dobře to izoluje (dřevo, polykarbonát, polystyren,..), jako optimum doporučujeme aspoň i malý zdroj tepla, i topný kabel položený na zem zajistí zvýšení teploty o pár stupňů, které mohou být rozhodující. U tohoto druhu je lepší, pokud přes zimu neomrzne, jelikož velmi pomalu roste. Na naší zahradě rostou v maximu pouze 1,5-2 listy ročně! V teplejším klimatu, kde jsou mnohem teplejší noci, ale roste rychleji. Pokud tedy u nás omrzne, bude dlouho nevzhledný.

Při pěstování v květináči nepotřebu je žádnou zásadně jinou péči, než ostatní mrazuodolné palmy v kontejnerech. V nádobě by tedy neměl projít dlouhodobě teplotou nižší než -5°C, respektive by neměl promrznout květináč. Má rád plně osluněná a velmi záhřevná stanoviště a přes sezónu i plno vody. Přirozeně roste v celoročně zamokřených lesích, výjimečně i vyloženě ve vodě. Ale zvládne naopak i sušší podmínky běžné zahrady. Zimování v nádobě by mělo být při teplotách 0 až 8°C, na světlých nebo i tmavých místech s velmi omezenou zálivkou. Snese ale i tropické zimování, kde vyžaduje úplné maximum světla, při jeho nedostatku černají v zimě listy.

S. minor pěstovaný bez ochrany v Čáslavi od roku 2005 (foto 2020). Prošla si mrazem až -24°C!

Novinky v Lexikonu