Syn.: Chamaerops ritchieana, Nannorrhops arabica, Nannorrhops naudiniana
Čeleď: Arecaceae – arekovité
Lidově: Mazari palm, nanorops
Maximální mrazuvzdornost listu*:
-12°C
Min. teplotní optimum pro přezimování:
1°C
Zvláštní nároky:
Velmi vysoké letní teploty, substrát chudý na živiny, bohatý na minerální, anorganické složky
*u vybraných druhů uvádíme jako maximální mrazuodolnost skutečnou hodnotu, která zdravou palmu neohrozí na dalším vývoji. Neuvádíme již zavádějící údaj mrazuodolnosti kmene, který ve skutečnosti nelze vyčíslit. Pokud rostlině zmrznou listy, může jít o nevratný defekt. Pokud listy zmrznou několikrát po sobě, poškození je pro rostlinu již definitivně nenávratné.
Úvod
Původem v jihovýchodní Asii, od Arábie přes Írán a Afghánistán až do Pákistánu a severozápadní Indie. Vyskytuje se až do nadmořské výšky 1700 m. Tento rod je sice monotypický (s jediným druhem), ale poměrně komplikovaný, jelikož roste na rozsáhlém území s velmi rozdílným klimatem. Na trhu se objevuje několik variet a natrefit na tu správnou, která je vhodná právě do našich oblastí, je složité. Jednoduše se dá říct, že rostliny pocházející z hor na severu Pákistánu z oblasti Kašmíru (Nannorrhops ritchiana „Kashmir“), jsou asi nejvhodnější pro distribuci do Evropy. Především proto, že zde rostou až do výšek 1700 m n. m. a přes zimu jsou tyto oblasti poměrně často pod sněhem a občas v kombinaci se silnými mrazy klesající až pod -15°C. Palma vyklíčená z rostlin z těchto oblastí je tak velmi vhodný adept pro pěstování právě u nás ve střední Evropě, samozřejmě ještě v kombinaci se zimní ochranou při prudkém ochlazení.
Zatímco rostliny, pocházející z jihu areálu výskytu a z nižších nadmořských výšek z Pákistánu a Íránu (Nannorhops ritchiana „Arabica“ nebo přímo nesprávně zvané Nannorrhops arabica) nejsou na silné mrazy v kombinaci se sněhem vůbec stavěné. V některých oblastech dokonce nemrzne vůbec a většina těchto oblastí je i extrémně suchá. Palmy tak nejsou na vlhké podmínky zvyklé a rostliny pocházející z těchto, prakticky tropických oblastí, jsou vhodné pouze pro květináčovou výsadbu, nebo pro vytápěné skleníky a nebo do subtropičtějších oblastí. Není to pravidlem, ale Nannorrhops ritchiana „arabica“ je o něco mohutnější, ale v závislosti od toho, kde roste. Pokud je ve velmi suchých oblastech, tak většinou roste trsovitě až keřovitě a nepřeroste 1,5 metru. Kdežto rostliny ve vlhčích oblastech, mohou dorůst až k 5 metrům.
Popis
Patří k menším a spíše pomalu rostoucím palmám, dorůstající do výšky až 5 metrů. Tvoří odnože. Listy mají většinou modrošedou barvu s bílým ojíněním, jsou dlanité, až metr dlouhé s metr dlouhými řapíky. Dospělé rostliny mají listy až 1,5 metru listy široké. Květenství je až 3 metry dlouhé a dvoudomé, plodem je hnědá peckovice. Kmen palmy po odplození umírá a nahrazují ho další, mladší odnože. Některé variety zejména z vlhčích míst, mají listy i čistě zelené bez jakéhokoli ojínění. Rostliny pocházející ze sušších oblastí také často dorůstají i do menších velikostí.
Pěstování
Nannorrhops ritchiana vyžaduje přes léto velmi teplé stanoviště, to znamená umístění venku na přímém slunci a ještě například u zdi domu. V závislosti od variety nemá ani příliš rád vlhkost, především v zimě bychom se jí měli vyhnout u všech druhů a variet. V létě by palma v květináči neměla nikdy plně přeschnout, permanentně vlhká půda jí začíná vadit, až při dlouhodobém poklesu teplot pod 15°C a nebo hlavně – při zimování.
Venkovní kultivace
Je tu možnost venkovní kultivace celoročně v zemi, je dobré si sehnat Nannorrhops ritchiana „Kashmir“ a palmě poskytnout velmi chráněné stanoviště proti větru a vhodné je i proti srážkám, například srážkový stín od přesahu střechy domu. Vhodný je kamenitý a písčitý substrát (namíchaný, tzn. štěrk, nebo malé oblázky). Jámu hloubíme minimálně do 60 cm, ideálně i přes metr hlubokou a širokou. Není to pravidlem, ale ve vyvýšených záhonech, je pěstování suchomilnějších palem snazší, lépe se tak záhon odvodňuje. Zimní kryt, který je v našem klimatu nutný, volíme světlý a dobře izolující. Dobře se k tomu hodí izolační plasty (např: polykarbonát). Kryt by měl být hlavně dobře větratelný a jako záložní ochranu je velice vhodné palmu přes zimu i vytápět. V závislosti od druhu je vhodné nastavit vytápění, když se teplota přiblíží k bodu poškození listů.
Mrazuodolnost
Doporučujeme pořizovat rostliny s jasným původem. Budete tak vědět, co si k rostlině můžete dovolit. U Nannorhops ritchiana „Kashmir“ byla pěstiteli prokázána odolnost listu kolem -12°C a rostlina přečkala i mrazy -17°C, ovšem i v domovině se musí potýkat se silnějšími mrazy, ale to je většinou v kombinaci se sněhem a sníh, jak víme, je dokonalý přírodní izolant.
Kdežto rostliny Nannorhops ritchiana „arabica“ mají prokázanou pouze sotva poloviční odolnost! Listy omrzají již při -5°C a palma umrzá při teplotách -9°C. Což můžeme i potvrdit, naše rostliny pořízené v jednom hobbymarketu a bez upřesnění původu, měly problémy dokonce i po dlouhém zimování při teplotě těsně nad 0°C.