Zpět na Lexikon

JUBAEA CHILENSIS

Syn.: Cocos chilensis, Jubaea spectabilis, Molinaea micrococos, Micrococos chilensis

Čeleď: Arecaceae – arekovité

Lidově: Chilean wine palm, Chile cocopalm, Palma chilena; Jubéa, čilská vinná palma

Dvojice J. chilensis v botanickém parku u zámku v Meranu na samém severu Itálie
Maximální mrazuvzdornost listu*:

-13°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

0°C

Zvláštní nároky:

Nenáročný druh

*u vybraných druhů uvádíme jako maximální mrazuodolnost skutečnou hodnotu, která zdravou palmu neohrozí na dalším vývoji. Neuvádíme již zavádějící údaj mrazuodolnosti kmene, který ve skutečnosti nelze vyčíslit. Pokud rostlině zmrznou listy, může jít o nevratný defekt. Pokud listy zmrznou několikrát po sobě, poškození je pro rostlinu již definitivně nenávratné.

Jak již název napovídá, Jubaea pochází z Chile. Je to vůbec nejmrazuodolnější palma se zpeřenými listy. Dorůstá do výšky 25 metrů a její kmen drží rekord nejtlustšího kmene ze všech palem, může mít v průměru až 130 centimetrů. V přírodě však již byla tato palma téměř vymýcena, protože při poranění kmene vytéká sladká šťáva, která se kvasí na víno nebo sirup (lidový název je proto čilská vinná palma nebo čilská medová palma). Jubaea má také jedlá semena s chutí, připomínající kokos a krom toho je jedlé i dužnaté oplodí oranžové barvy, které nejblíže připomíná chutí i konzistencí ananas s meruňkou.

Jubaea chilensis je výrazně mrazuodolná palma. Podle našich testů došlo k mírnému poškození listů na naší docela velké rostlině, která je již 10 let v zemi, až při teplotě necelých -13°C. Ale jsou případy, kdy se palma musí různě v kultivaci (dokonce i v domovině!) potýkat s daleko většími mrazy bez ochrany, to už ale přichází o listy. Kmen ale snese, dle jeho výšky a stáří, mnohem více, při extrémních situacích ve sledovaných lokalitách se palmy bez problémů probudily i po teplotách klesajících k -20°C.

Do našich podmínek pro experimenty v zemi je tato palma poměrně vhodná, protože nepotřebuje velmi horká léta na to, aby stihla dobře “vyzrát“ na zimu. Podle našich měření naše vlastní rostlina vyrostla takřka stejně jak v roce, kdy bylo chladnější a vlhčí léto, tak v horkém a suchém létě. Palmy totiž obecně rostou hlavně v noci, a proto se více předvedou teprve až když mají v noci teplotu neklesající pod 15°C, tato hodnota bývá často jak v horkém létě, kdy je vzduch rozpálený dlouho do noci, tak ale i ve studenějších létech, kdy díky oblačnosti nebo dešti bývá denní teplota nižší, ale v noci vyšší.

Hodí si pro pěstování snad po celém světě, protože díky její absolutní nenáročnosti nevyžaduje žádné speciální nároky na půdu. Z domoviny je zvyklá na písčito kamenité půdy a dlouhá období sucha. Kořeny jubaey se uzpůsobily, aby hledaly vodu a věřte, že ony si ji najdou. Ale vzhledem k tomu, že v našem klimatu má takřka půlroční spánek, tak si potřebuje ten letní půlrok vegetace vynahradit. Tedy teplo a zálivka jsou vítány. S vodou to přehánět můžete, naše Jubaea v zemi dostává stovky litrů vody týdně a to za jakéhokoliv počasí!

Při pěstování v nádobě se rostlina bez omezování moc dlouho pěstovat nedá. Je to obří druh palmy a svůj plný potenciál vyvine pouze v zemi. Ale první roky předpěstování ocení výrazně vylehčené půdy s velkou příměsí anorganických typů materiálů, díky kterým se bude spolu s hnojením optimálně vyvíjet. Podmínka je ale i každoroční přesazování do větší nádoby. Rostlinu v nádobě nevystavujeme teplotám pod -5°C, zimovat by měla v chladných prostorách s minimem neklesající pod 0°C a aby si dobře odpočinula, teplota by po dobu zimování neměla ani přesahovat 8°C, pozor si hlavně dejte na přesun na zimoviště, palma nesmí na zimoviště, dokud zde teplota nespadne pod 12°C (ideálně 8°C), jinak neusne a ještě před zimou začne shazovat listy.

Dvojice J. chilensis v botanickém parku u zámku v Meranu na samém severu Itálie
Detailní struktura kmene J. chilensis (vzadu Butia eriospatha)
Dvojice J. chilensis v botanickém parku u zámku v Meranu na samém severu Itálie
Skvostný exemplář J. chilensis v severoitalském městečku Arco poblíž Gardského jezera

Novinky v Lexikonu