Zpět na Lexikon

CHAMAEROPS HUMILIS – žumara nízká

Syn.: Chamaerops arborescens, Ch. depressa, Ch. bilaminata, Ch. macrocarpa, Ch. elegans

Čeleď: Arecaceae – arekovité

Lidově: Mediterranean dwarf palm, European fan palm; humiliska

Nádherné kusy Chamaerops humilis ve Španělsku
Maximální mrazuvzdornost listu*:

-11°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

0°C

Zvláštní nároky:

Velmi slunné stanoviště

*u vybraných druhů uvádíme jako maximální mrazuodolnost skutečnou hodnotu, která zdravou palmu neohrozí na dalším vývoji. Neuvádíme již zavádějící údaj mrazuodolnosti kmene, který ve skutečnosti nelze vyčíslit. Pokud rostlině zmrznou listy, může jít o nevratný defekt. Pokud listy zmrznou několikrát po sobě, poškození je pro rostlinu již definitivně nenávratné.

Tento druh je jediný původní druh palmy z kontinentální Evropy. Ve středomoří je to velmi oblíbená palma, je nenáročná, velmi odolná vůči suchu a vedru a i poměrně dobře mrazuodolná. Roste docela rychle, tedy spíše co se týče počtu listů. Do výšky roste už pomaleji. Průměrná nejvyšší výška v dospělosti je do 3 metrů, avšak dle místního klimatu, úživnosti půdy a i dle provenience palmy mohou někteří jedinci měřit i přes 6 metrů výšky. Má vějířovité listy a jednotliví jedinci mohou mít vějíře i téměř kulaté, olistěné do 360°. Většinou ale listy tvoří jen půlkruh, nebo i méně. Vějíře jsou široké kolem 50 cm, v mládí spíše kolem 30 cm. Řapíky mají do jednoho metru dlouhé, s tuhými trny. Už mladé rostliny začínají tvořit odnože, takže palma roste většinou trsovitě. Odnože se sice dají oddělit a pěstovat samostatně, ale je to hodně složité a náročné, neboť oddělení odnoží je velmi pracné a „odkopek“ se velmi špatně ujímá.
Mrazuodolnost je zhruba kolem -12°C, při této teplotě již ale začínají listy silně omrzat. Rostlina, pokud je dobře zakrytá, snese i více mrazu a v případě omrznutí na jaře znovu obrazí třeba i z nových odnoží.

Zralé plody Ch. humilis obsahují tenkou vrstvu sladké jedlé dužniny
Kvetoucí Ch. humilis, v tomto případě jde o varietu cerifera

Novinky v Lexikonu

BRAHEA DULCIS

Syn.: Brahea bella, Brahea berlandieri, Brahea frigida, Brahea schippii, Brahea...

Více »

BRAHEA BRANDEGEEI

Syn.: Erythea brandegeei, Glaucothea brandegeei Čeleď: Arecaceae – arekovité Lidově:...

Více »

BRAHEA EDULIS

Syn.: Erythea armata, Erythea glauca, Erythea roezlii Čeleď: Arecaceae –...

Více »

BRAHEA ARMATA

Syn.: Erythea armata, Erythea glauca, Erythea roezlii Čeleď: Arecaceae –...

Více »