Zpět na Lexikon

CHAMAEROPS HUMILIS var. CERIFERA – žumara nízká voskonosná

Syn.: Chamaerops humilis var. argentea

Čeleď: Arecaceae – arekovité

Lidově: Blue european fan palm, Blue mediterranean dwarf palm; modrá humiliska

Chamaerops humilis var. cerifera (vpravo) mezi ostatními typy žumar v naší kultivaci
Maximální mrazuvzdornost listu*:

-12°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

0°C

Zvláštní nároky:

Nenáročný druh

*u vybraných druhů uvádíme jako maximální mrazuodolnost skutečnou hodnotu, která zdravou palmu neohrozí na dalším vývoji. Neuvádíme již zavádějící údaj mrazuodolnosti kmene, který ve skutečnosti nelze vyčíslit. Pokud rostlině zmrznou listy, může jít o nevratný defekt. Pokud listy zmrznou několikrát po sobě, poškození je pro rostlinu již definitivně nenávratné.

Tato varieta se stala celosvětově uznávanou díky své vysoké estetické hodnotě a pak také díky své poměrně vysoké odolnosti. A to ne jen vůči mrazu, ale i všeobecně vůči prostředí. V horkých zemích, jako je sever Afriky či pobřeží Středozemního moře, je tato palma schopná přežít dlouhé měsíce bez vody, dokonce je schopna přežít lesní požár. U nás zase oceníme to, že listy této palmě omrzají až při teplotě kolem -12°C, přičemž odolnost celé rostliny může být ještě vyšší, se zakrytím se tak stává výborným adeptem pro pěstování u nás. Můžeme se setkat také s názvem Ch. humilis „argentea“, což je synonymum Ch. h. „cerifera“. Vyznačuje se stříbrnými listy s nádechem do modra.

Cerifera je typicky trsovitá palma, dorůstající až do 4 metrů. Vějíře palmy mohou dosáhnout až 60 cm v průměru a každý řapík „zdobí“ desítky velmi ostrých a dlouhých trnů. Kmen palmy je jemně vláknitý, ale s věkem vlákna mizí úplně a zůstává holý kmen se zbytky řapíků. Tato palma má tendenci velmi silně a hluboce zakořenit, díky tomu, že pochází ze suchých oblastí atlaského pohoří, snadno zaboří kořeny i do puklin pevné skály. Je i poměrně rychle rostoucí, větší rostlina za rok udělá věnec novýcch listů o počtu i několik desítek kusů, v květináči může vyrůst zhruba 10 listů za jednu sezónu. A každý rok nás může potěšit velkým množstvím květů, schovaných mezi listy. Cerifera může být jak jednopohlavní (což je častější), tak i oboupohlavní. Může křížit i se základním druhem, Chamaerops humilis, výsledkem je pak rostlina, která nese znaky obou rodičů.

Jako nádobová – přenosná rostlina, se cerifera od března do října umisťuje na slunném stanovišti, s propustnou půdou. Přes letní vedra zaléváme hojně, v nádobě nemá rostlina přístup k vodě a je zcela závislá na našem zalévání! V zemi pěstujeme ceriferu na silně osluněném a ideálně před větrem chráněném stanovišti. Na půdu není příliš náročná, vlastně čím horší a chudší půda, tím lépe! Svojí mrazuodolnost rozvine hlavně v půdách chudých na dusík. Zimní ochranu bychom určitě neměli podcenit, před příchodem mrazů pod -12°C bychom palmu měli zazimovat a zabezpečit proti mrazu tak, aby si neprošla nižší teplotou. V žádném případě nedoporučujeme používat netkanou textilii jako jediný zdroj zimní zimní ochrany, použijte ji ideálně spolu s topným kabelem, viz naše články o zimování palem. Při zimování platí, že čím tlustší jsou obaly kolem palmy (nebo čím více vrstev mají), tím později promrznou. Při následné oblevě je nutné palmu neprodleně vyvětrat!

Ch. h. var. cerifera z naší kultivace v roce 2012
Cerifera, pěstovaná v Nýrsku (okr. Klatovy) v pošumaví

Novinky v Lexikonu