Zpět na Lexikon

PHOENIX LOUREIROI – datlovník Loureirův

Syn.: Phoenix hanceana, Phoenix humilis nom. illeg., Phoenix pusilla nom. illeg., Phoenix pygmaea nom. inval.

Čeleď: Arecaceae – arekovité

Lidově: Mountain date palm, Vuyavuy palm, Voyavoy palm

Velmi starý jedinen P. loureiroi
Maximální mrazuvzdornost listu*:

-3°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

7°C

Zvláštní nároky:

Mezi datlovníky jde o tropičtější druh, náročnější na teplo

*u vybraných druhů uvádíme jako maximální mrazuodolnost skutečnou hodnotu, která zdravou palmu neohrozí na dalším vývoji. Neuvádíme již zavádějící údaj mrazuodolnosti kmene, který ve skutečnosti nelze vyčíslit. Pokud rostlině zmrznou listy, může jít o nevratný defekt. Pokud listy zmrznou několikrát po sobě, poškození je pro rostlinu již definitivně nenávratné.

Pochází z jihovýhodní Asie, jeho výskyt se táhne od Filipín až do Hong Kongu a Tchaj-wanu. Roste od pobřeží až do hor vysokých 1500 m. n.m. Díky občasné izolaci a samostatnému růstu v odlišných a izolovaných lokalitách se vytvořilo několik zajímavých variet. A tuto schopnost si zachoval i při kultivaci, to znamená že 2 rostliny se stejným rodičem, mohou mít i zcela odlišný vzhled ve dvou odlišných lokalitách (např: u moře na větru a slunci versus v horách mezi stromy). Tento datlovník je o něco menší než většina datlovníků, jeho kmen dorůstá do 4 metrů a listy jsou dlouhé „pouhé“ 2 metry.

Známé variety tohoto druhu:

Phoenix loureiroi var. loureiroi
Phoenix loureiroi var. pedunculata (syn var. humilis)

Všechny variety se pěstují stejně. S tím, že varieta Phoenix loureiroii var. pedunculata (syn var. humilis) je o něco odolnější, a jak již jeho název „humilis“ napovídá, vznikl ve vyšších polohách a je menšího vzrůstu.

Pěstovat lze tento druh v květináči, jako přenosnou rostlinu. Tento datlovník je o něco vlhkomilnější, to znamená, že mu proschnutí kořenového balu v době vegetace může velmi ublížit. V létě volíme plně osluněné stanoviště a pokud možno v závětří. Zálivku omezujeme na nižší intervaly pouze přes zimní období. Při zimování bychom mu měli zajistit teploty od 12 do 18°C, ale zvládá i pod 10°C, kdy snese i menší intenzitu světla (platí: čím nižší teplota, tím méně světla potřebuje). Vyžaduje hlubší pěstební nádobu a propustný substrát, který může být i čistě anorganický (hydroponický). V nádobě bychom palmu neměli vystavit rannímu mrazíku většímu, než -2°C.

Phoenix loureiroi v přirozeném habitatu

Novinky v Lexikonu