Zpět na Lexikon

PARAJUBAEA TORALLYI

Syn.: Jubaea torallyi, Polyandrococos torallyi, Diplothemium torallyi, Allagoptera torallyi

Čeleď: Arecaceae – arekovité

Lidově: Palma de Pasobaya, Bolivian mountain coconut;

Parajubaea torallyi var. torallyi
Maximální mrazuvzdornost listu*:

-5°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

5°C

Zvláštní nároky:

Vysokohorský druh, vyžaduje slunné stanoviště, ocení chudší půdy

*u vybraných druhů uvádíme jako maximální mrazuodolnost skutečnou hodnotu, která zdravou palmu neohrozí na dalším vývoji. Neuvádíme již zavádějící údaj mrazuodolnosti kmene, který ve skutečnosti nelze vyčíslit. Pokud rostlině zmrznou listy, může jít o nevratný defekt. Pokud listy zmrznou několikrát po sobě, poškození je pro rostlinu již definitivně nenávratné.

Celý rod Parajubaea roste v Jižní Americe v Andách v zemích Ekvádor, Bolívie a Kolumbie, v nadmořských výškách kolem 2200 – 3400 m.n.m., takže se jedná dokonce o nejvýše rostoucí palmu na světě. Je to poměrně chladnomilný rod. V místech, kde roste, bývají chladnější léta, kde nebývá přes 30°C a v zimě zde může ležet i sníh. Většinou se vyskytuje na strmých a skalnatých svazích, respektive na jejich úpatí. V oblasti výskytu se srážky vyskytují pouze 2 až 4 měsíce v roce, avšak většinou roste v roklích, kde se v půdě udržuje alespoň nějaká vlhkost po celý rok. Ačkoliv jsou palmy v přírodě chráněné, jsou zároveň v domovině pradávným zdrojem potravy pro část obyvatelstva, takže se její jedlá, energeticky bohatá semena, prodávají na tržištích. Palmy rodu Parajubaea mají až 5 metrů dlouhé listy a robustní kmen, který pokrytý vlákny a zbytky řapíků. Časem a spolu s odrůstáním kmen vlákna shazuje a obnažuje se na hladkou strukturu. Parajubaey jsou poměrně odolné vůči mrazu, dospělé rostliny druhu torallyi snáší krátké epizody mrazu až pod -10°C, nicméně ověřili jsme si, že listy nevydrží více, než -5°C.

Uvádí se, že druhy rodu Parajubaea nemají rády teplé podnebí, při vysokých teplotách nerostou, vyhovují jim relativně chladné (ale téměř bezmrazé) podmínky i po celý rok.
Plodenství může vážit až 15 kg. Velké žluté plody obsahují velká tvrdá semena, podle druhu různě strukturovaná. Velkou diskuzi vzbuzuje klíčivost semen. Ty totiž klíčí velmi neochotně a nepravidelně, od 4 měsíců až po několik let. Bylo popsáno několik způsobů, jak zaručeně docílit naklíčení semen. To tkví v nasimulování podmínek jako mají v domovině. Ke klíčení nepotřebují příliš vysokou teplotu, ale mají rády rozdíly teplot mezi dnem a nocí.

PARAJUBAEA TORALLYI var. TORALLYI

Parajubaea torallyi se dělí na dvě variety, které se liší primárně velikostí semen. Pocházejí z Bolívie. Varieta torallyi má semena výrazně větší, se značně hrbolatou strukturou, záhyby a výrůstky. Osemení je mimořádně tlusté a tvrdé jako kámen. Varieta dorůstá kolem 13 metrů, ale v ideálních podmínkách, takříkajíc lepších, než má na většině území domoviny, někdy doroste až 30 metrů

PARAJUBAEA TORALLYI var. MICROCARPA

Varieta microcarpa se od nominátního druhu liší primárně svými semeny, která jsou menší a souměrněji kulovitá, s hladkým povrchem. Oproti P. t. var. torallyi má také poněkud menší vzrůst, užší kmen a nepatrně jemnější listy.

Parajubaea torallyi var. microcarpa

Novinky v Lexikonu