Zpět na Lexikon

PARAJUBAEA SUNKHA

Syn.: Jubaea sunkha

Čeleď: Arecaceae – arekovité

Lidově: Sunkha palm, palma de Zunkha, Bolivian fiber palm, corozo; parajubea zunkha (interně: „parajubea šunka“ :))

Parajubaea sunkha
Maximální mrazuvzdornost listu*:

-7°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

2°C

Zvláštní nároky:

Slunné stanoviště, chudší, minerální půdy

*u vybraných druhů uvádíme jako maximální mrazuodolnost skutečnou hodnotu, která zdravou palmu neohrozí na dalším vývoji. Neuvádíme již zavádějící údaj mrazuodolnosti kmene, který ve skutečnosti nelze vyčíslit. Pokud rostlině zmrznou listy, může jít o nevratný defekt. Pokud listy zmrznou několikrát po sobě, poškození je pro rostlinu již definitivně nenávratné.

Rod PARAJUBAEA

Celý rod Parajubaea roste v Jižní Americe v Andách v zemích Ekvádor, Bolívie a Kolumbie, v nadmořských výškách kolem 2200 – 3400 m.n.m., takže se jedná dokonce o nejvýše rostoucí palmu na světě. Je to poměrně chladnomilný rod. V místech, kde roste, bývají chladnější léta, kde nebývá přes 30°C a v zimě zde může ležet i sníh. Většinou se vyskytuje na strmých a skalnatých svazích, respektive na jejich úpatí. V oblasti výskytu se srážky vyskytují pouze 2 až 4 měsíce v roce, avšak většinou roste v roklích, kde se v půdě udržuje alespoň nějaká vlhkost po celý rok. Ačkoliv jsou palmy v přírodě chráněné, jsou zároveň v domovině pradávným zdrojem potravy pro část obyvatelstva, takže se její jedlá, energeticky bohatá semena, prodávají na tržištích. Palmy rodu Parajubaea mají až 5 metrů dlouhé listy a robustní kmen, který pokrytý vlákny a zbytky řapíků. Časem a spolu s odrůstáním kmen vlákna shazuje a obnažuje se na hladkou strukturu. Parajubaey jsou poměrně odolné vůči mrazu, dospělé rostliny druhu torallyi snáší krátké epizody mrazu až pod -10°C, nicméně ověřili jsme si, že listy nevydrží více, než -5°C.

Uvádí se, že druhy rodu Parajubaea nemají rády teplé podnebí, při vysokých teplotách nerostou, vyhovují jim relativně chladné (ale téměř bezmrazé) podmínky i po celý rok.
Plodenství může vážit až 15 kg. Velké žluté plody obsahují velká tvrdá semena, podle druhu různě strukturovaná. Velkou diskuzi vzbuzuje klíčivost semen. Ty totiž klíčí velmi neochotně a nepravidelně, od 4 měsíců až po několik let. Bylo popsáno několik způsobů, jak zaručeně docílit naklíčení semen. To tkví v nasimulování podmínek jako mají v domovině. Ke klíčení nepotřebují příliš vysokou teplotu, ale mají rády rozdíly teplot mezi dnem a nocí.

PARAJUBAEA SUNKHA

P. sunkha dorůstá výšky 4 – 10 metrů, ojediněle až do 15 metrů. Pochází z Bolívie, kde roste v údolích And. Ve své domovině se bohužel rychle vytrácí. Listy dorůstají délky 2-3 metrů a nesou 66-92 párů lístků. I tento druh je pro místní velmi užitečný, zelené až oranžové plody obsahují výživná semena a z četných vláken, rostoucích na palmě, se vyrábí provazy nebo matrace. Jde o nejodolnější druh, a to jak vůči mrazu, tak vůči vysokým teplotám. Listy vydrží mráz -6 nebo -7°C.

Parajubaea sunkha v domovině

Novinky v Lexikonu