Zpět na Lexikon

BRAHEA sp. „Super Silver“

Čeleď: Arecaceae – arekovité

Lidově: Silver Brahea, Silver rock palm

Brahea sp. „Super Silver“
Maximální mrazuvzdornost listu*:

-7°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

1°C

Zvláštní nároky:

Chudší, minerální půdy, slunné stanoviště

*u vybraných druhů uvádíme jako maximální mrazuodolnost skutečnou hodnotu, která zdravou palmu neohrozí na dalším vývoji. Neuvádíme již zavádějící údaj mrazuodolnosti kmene, který ve skutečnosti nelze vyčíslit. Pokud rostlině zmrznou listy, může jít o nevratný defekt. Pokud listy zmrznou několikrát po sobě, poškození je pro rostlinu již definitivně nenávratné.

Tato rostlina blíže neurčeného druhu je poměrně nedávným objevem ze středního Mexika, kde roste ve výškách kolem 2000 metrů nad mořem. Nejprve se objevitelům zdálo, že jde o jakousi modrou formu Brahea nitida, ale v těchto oblastech se tento druh nevyskytuje. Tato Brahea totiž také nemá trny na řapících, jako B. nitida. Patrně jde o nový druh, který ještě nebyl popsán. Na stanovišti se Brahea sp. Super Silver setkává se zelenou formou Brahea dulcis (která má na řapících trny). To, co odlišuje tuto palmu od jiných braheí, je především neuvěřitelně jasně stříbřitě bílá barva jejich listů a na rozdíl od jiných druhů má tato rostlina zcela hladké řapíky listů, bez jediného trnu. Jakožto malý semenáček má však listy první roky zelené.

Co se týče pěstování a mrazové odolnosti, lze k ní přistupovat jako u ostatních vysokohorských druhů braheí. Je to dobře chladuodolná palma, kdy prosperující rostlina ve volné půdě snáší bez poškození listů mráz do -6 nebo -7°C a velké rostliny pak nárazově do -10 až -12°C se ztrátou listů. Upřednostní plně osluněné polohy a chudší, kamenité nebo jinak minerální typy půd, chudších na organické složky.

Řapíky druhu jsou zcela beztrnné, což je hlavní rozlišovací znak od známější B. armata

Novinky v Lexikonu