Zpět na Lexikon

BRAHEA DULCIS

Syn.: Brahea bella, Brahea berlandieri, Brahea frigida, Brahea schippii, Brahea edulis var. montereyensis

Čeleď: Arecaceae – arekovité

Lidově: Sweet brahea palm, Apak palm, Rock palm; brahea sladká

Brahea dulcis v Mexiku (foto: Jean-Philippe Meynier)
Maximální mrazuvzdornost listu*:

-6°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

2°C

Zvláštní nároky:

Chudší, minerální půdy, slunné stanoviště

*u vybraných druhů uvádíme jako maximální mrazuodolnost skutečnou hodnotu, která zdravou palmu neohrozí na dalším vývoji. Neuvádíme již zavádějící údaj mrazuodolnosti kmene, který ve skutečnosti nelze vyčíslit. Pokud rostlině zmrznou listy, může jít o nevratný defekt. Pokud listy zmrznou několikrát po sobě, poškození je pro rostlinu již definitivně nenávratné.

Menší a značně proměnlivý druh rodu Brahea. Pochází z rozsáhlého území až od Texasu na severu, ostrůvkovitě přes téměř celé Mexiko, na jih až do Guatemaly a Nikaraguy. Patří k menším palmám, dorůstá zhruba do 6 metrů, nejčastěji ale méně, ale zároveň existují i populace s mnohem vyšším kmenem! Navíc šířka kmene může být úzká nebo široká. Lákavý je hlavně vzhled listů, které jsou stříbrné ze spodní strany a světle zelené z vrchu.

Tento druh občas odnožuje, zvláště v přirozeném prostředí, kdy roste spíše v řídkých trsech, podobně jako třeba Trithrinax campestris. Některé populace ale rostou pouze soliterně. Takže, jak je vidět, jde o velmi „matoucí“ druh, který nelze dobře zaškatulkovat.

Odolnost celé palmy je do zhruba -10°C, přičemž listy se poškozují při teplotě pod -6°C. Je možné ji pěstovat celoročně ve volné půdě i u nás s dobrým krytem a temperováním. Zároveň se hodí i ke květináčové kultuře, s tím, že miluje letnění na přímém slunci, dle počasí od dubna do října. Zimování je vhodné v chladnějších prostorech, ideálně v teplotě do 10°C. Při pěstování v květináči druh pěstujeme výhradně v lehké vzdušné zemině, chudší na živiny a bohatší na minerální příměsi.

Brahea dulcis v Mexiku (foto: Jean-Philippe Meynier)

Novinky v Lexikonu