Zpět na Lexikon

BRAHEA BRANDEGEEI

Syn.: Erythea brandegeei, Glaucothea brandegeei

Čeleď: Arecaceae – arekovité

Lidově: San José Hesper Palm; brahea Brandegeeova

Brahea brandegeei
Maximální mrazuvzdornost listu*:

-7°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

1°C

Zvláštní nároky:

Nenáročný druh

*u vybraných druhů uvádíme jako maximální mrazuodolnost skutečnou hodnotu, která zdravou palmu neohrozí na dalším vývoji. Neuvádíme již zavádějící údaj mrazuodolnosti kmene, který ve skutečnosti nelze vyčíslit. Pokud rostlině zmrznou listy, může jít o nevratný defekt. Pokud listy zmrznou několikrát po sobě, poškození je pro rostlinu již definitivně nenávratné.

Druh pochází, jako většina druhů rodu, ze severozápadního Mexika, z jižní části poloostrova Baja California a z části okresu Sonora v jižní Kalifornii. Zde však roste ve vysokých výškách a obvykle podél toků. Ačkoliv jsou zde podmínky polopouštního charakteru, druh je závislý na trvalém zdroji vody. Je to nejvyšší druh z celého rodu Brahea, dorůsta ojediněle i přes 15 metrů. Listy jsou z vrchu zelené, ze spodu s nádechem do modra. Tvoří úzký, vysoký kmen, který si ponechává slušivou listovou suknici a posléze pouze staré řapíky. Vysoké palmy jsou z dálky habitusem téměř k nerozeznání od washingtonie.

Tento druh je mimořádně dekorativní, zejména díky svým „dvoubarvým“ listům a je podobně odolný jako Brahea edulis, kdy listy jsou odolné přibližně do -6 až -7°C a celá rostlina pak nárazově snese i kolem -10°C. Patrně jde o druh, který se nejlépe vypořádává s vysokou vlhkostí vzduchu, o čemž svědčí fakt, že jde o jediný druh, který skutečně prosperuje na Floridě při neustále vlhkostí nasyceném vzduchu.

Novinky v Lexikonu