Zpět na Lexikon

BECCARIOPHOENIX MADAGASCARIENSIS

Čeleď: Arecaceae – arekovité

Lidově: Coastal beccariophoenix; bekáriofénix madagaskarský, beka

Beccariophoenix madagascariensis mimořádně připomíná kokosovou palmu
Maximální mrazuvzdornost:

-2,5°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

9°C

Zvláštní nároky:

Substrát bohatý na minerální složky, který ale nenecháme vyschnout

Rod Beccariophoenix úzce souvisí s kokosovou palmou (Cocos nucifera), dá se tak vyčíst hlavně z jeho vzhledu. Domovinou tohoto rodu je Madagaskar.
Palma je tak podobná palmě kokosové, že se pěstitelům velmi plete. Díky domovině na Madagaskaru má vlastnost odolat i mrazíkům do -3°C a proto se tak hodí jako náhražka kokosových palem (aspoň vzhledově) do chladnějších oblastí, kde se občas slabé mrazíky vyskytnou.
Od kokosovníků se dá rozlišit třeba plody, jelikož plody Beccariophoenixů mají semena podstatně menší, než kokosová palma a to pouze pár cm. Plody jsou oválné, s výraznou špičkou na jedné straně. Při plné zralosti jsou plody tmavě hnědé a lesklé. Po oloupání oplodí je semeno vláknité a světlejší.
Tento druh, byl poprvé popsán v roce 1915 francouzskými botaniky jménem Jumelle a Perrier. Oni sami uvedli, že druh bude velmi vzácný, jelikož na ostrově se palma decimovala díky využití jejich mladých listů k výrobě různých výrobků.
Pokud chceme najít lokalitu výskytu, museli bychom se podívat na východní část Madagaskaru do Analamazoatry. A to do nadmořských výšek 900 až 1000 m.n.m. 

Beccariophoenix madagascariensis upřednostní spíše chudší půdu minerálního původu, ale na rozdíl od B. alfredii, který roste v pustinách, je tento druh lesomilný, vyskytuje se v deštných nebo alespoň vlhkých lesích u pobřeží, takže má raději vlhčí vzduch i substrát. Na druhou stranu je mírně teplomilnější, než B. alfredii.

V rodu Beccariophoenix se vysyktuje druh B. fenestralis, u kterého mladší jedinci zcela nedělí listy. Ty tedy vyrostou v celku, jako takové podlouhlé vějíře a v nich se časem začnou vytvářet od řapíku mezery a teprve až starší jedinci začnou dělit listy úplně na jednotlivé lístky. Díky této vlastnosti se jí dostalo přezdívky „okenní palma“, jelikož tyto nedotažené mezery v mládí mezi lístky vypadají jako okénka v listu.
Později bylo zjištěno, že druhy madagascariensis a alfredii tato okénka v mládí nemají, nebo se tato vlastnost velmi rychle vytratí a dříve se dělí, tak jako všechny palmy se zpeřenými listy. V době původního znění tohoto článku ještě nebyla takováto variace palmy oficiálně pojmenovaná a pěstitelé jí označovali jako Beccariophoenix sp. „Windows“, ale v roce 2014 se druh oficiálně „odštěpil“ od B. madagascariensis pod názvem Beccariophoenix fenestralis.

Mohutný kmen B. madagascariensis

Novinky v Lexikonu