Zpět na Lexikon

PLECTRANTHUS VENTERI

Syn.: Coleus venteri

Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Lidově: Sekukuni spurflower; migrénovník

Plectranthus venteri
Maximální mrazuvzdornost:

-3°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

6°C

Zvláštní nároky:

Mimořádně nenáročný druh

Rod Plectranthus je příbuzný rodu Tetradenia, (podle některé nomenklatury však rod Tetradenia ani Iboza neexistuje a jejich zástupci patří do rodu Plectranthus). Sem patří mimo jiné všechny ty „rýmovníky“ a „chřipkovníky“. Je to jihoafrický polokeř, pěstovaný po celém světě jednak pro svou dekorativní hodnotu a pro léčebné účinky.

Stejně jako u zástupců rodu Tetradenia, jde i zde o jde o jednu z nejméně náročných rostlin na pěstování. Ale pokud chceme, aby se rostlině dařilo, tak je vhodné ji pěstovat od jara do podzimu venku a to buď na slunci, nebo v polostínu. Může být i celoročně doma, na parapetu okna. Rostlině se daří tehdy, když dělá krátká internodia (mezery mezi listy na stonku) a tím pádem má velké množství listů i na malé rostlině. „Migrénovník“ má navíc nádherné květenství a kvete hned od malička. Květenství se postupně s věkem rostliny zvětšuje a dosahuje pak mnoha desítek centimetrů s růžovými nebo světle fialovomodrými hluchavkovitými kvítky. 

Z rostliny sklízíme a užíváme listy nebo celou mladou křehkou nať, kterou můžeme sušit, nebo užívat čerstvou a popíjet odvary, nebo si třeba vyrobit sirup podobným postupem, jako se dělá sirup třeba z jitrocele; do sklenice klást vrstvu byliny, vrstvu cukru a tak pořád dokola, dokud nebude sklenice plná. Sklenice se uzavře potravinářskou folií a po 14 dnech za oknem se sirup slije a je hotovo. Rostlina má příjemnou vůni podobnou tak trochu něco mezi mátou, trochou eukalyptolu a trochu vůni z květu růže. 
Rostlina se v domovině používá v lidovém léčitelství při respiračních problémech při léčení malárie, chřipky a bolestech hlavy, kdy se inhaluje. Při akutní bolesti se, jako taková první pomoc doporučuje, rozemnout listy, inhalovat jejich aroma a šťávou z listů si potřít spánky. Rostlina obsahuje obsažené antibakteriální a fungicidní látky.

Novinky v Lexikonu