Zpět na Lexikon

CORNUS OFFICINALIS – dřín lékařský

Syn.: Macrocarpium officinale

Čeleď: Cornaceae – dřínovité

Lidově: Japanese cornel dogwood, Japanese cornelian cherry; sansuyu; sanshuyu; shanyurou

Cornus officinalis v naší kultivaci
Maximální mrazuvzdornost:

-32°C

Mrazuodolnost květů:

-10°C

Zvláštní nároky:

Nenáročný druh

Naše hodnocení poživatelnosti:

Opylovací poměry: Cizosprašná, oboupohlavní rostlina

Dřín lékařský je na první pohled velmi podobný našemu dřínu jarnímu (Cornus mas). Je to keř nebo malý strom, dorůstající 4 – 10 m. Květem je žluté okoličnaté květenství, kdy na rozdíl od dřínu jarního jsou květenství a následně i plody na o něco delších stopkách. Vykvétá obvykle již v březnu. Plodem je červená jednosemenná peckovice, dlouhá 2 – 3 cm.

Je to plně mrazuvzdorná rostlina, upřednostňující slunečné až polostinné stanoviště. Půda může být i mírně zásaditá, stejně jako neutrální nebo mírně kyselá. Plody jsou vhodné k přímé konzumaci i tepelné úpravě, ale musí být dobře vyzrálé, tak, že když se jich na rostlině dotkneme, zůstanou nám v ruce. Správně zralé plody jsou měkké a tmavě červené, v tomto stádiu jsou velmi chutné a připomínají višně. Chuťově jsou podobně jako u dřínu jarního (obecného). Vyrábí se z ních víno, pálenka, džem, želé, zavařují se, přidávají do pečených dezertů, vařených ovocných knedlíků a podobně.

Pro svůj velmi vysoký obsah vitaminů, minerálů a dalších bioaktivních látek jsou v Koreji, Číně a Japonsku pěstovány jako léčivá rostlina, neboť mají celou řadu léčivých účinků, zejména antioxidační, detoxikační a tonizující, mimořádně dobrý vliv mají například na játra, respektive zabraňují jejich oxidačnímu stresu.

Novinky v Lexikonu