Zpět na Lexikon

QUERCUS MYRSINIFOLIA – dub lachárolistý

Syn.: Cyclobalanopsis myrsinifolia

Čeleď: Fagaceae – bukovité

Lidově: Bamboo-leaf oak, Chinese evergreen oak; dub bambusový, dub bambusolistý

Quercus myrsinifolia na naší zahradě
Maximální mrazuvzdornost:

-22°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

–°C

Zvláštní nároky:

Nejlépe zimní stín, chráněná poloha

Nádherný stálezelený dub ze sekce tzv. cyklobalanopsisů (Cyclobalanopsis), pocházející z Číny, Japonska a Laosu. Cyklobalanopsisy jsou stálezelené a mimořádně krásné duby z JV Asie, které jsou teplomilné, ale minimálně 5-6 druhů z této sekce je možné pěstovat i u nás. Zahradě dodá subtropický netradiční vzhled po celý rok! Listy v průběhu roku trochu mění odstín, reagujíc na aktuální teploty a tak někdy připomínají listy eukalyptu, zejména v létě, když mají svůj modravý nádech, ale když se listy zbarvují do svěžejší zelené barvy nebo i s odstíny žluté během podzimu, vypadají spíše jako listy bambusů. Při rašení zase mívají nádech do červena, to zase mohou připomínat například tropický ovocný a kořenný strom hřebíčkovec (Syzigium). Prostě do našich podmínek fascinující okrasná dřevina. Nemusíme se ani bát, že by nás tento dub svojí velikostí vyhnal ze zahrady. I ve své domovině je to menší strom s pravidelnou hustou korunkou. U nás roste ještě o něco skromněji. Půdu nevyžaduje speciální, vystačí si s neutrální až mírně kyselou půdní reakcí.

Rostlina je mrazuvzdorná do cca -20°C, nárazově by měla snášet až -24°C, ale jako pro všechny stálezelené rostliny platí, že je lepší rostlinu na zimu stínit; problém totiž nebývá v samotných mrazech, ale po jasné mrazivé noci obvykle přichází jasný, slunný, zimní den, kdy po silně zmrzlých listech během pár hodin rozehřeje list na nadnulové teploty a tento teplotní skok roztrhá pletiva v listech a list potom odumře, v extrému takto mohou popraskat i větve.

Detail čepele listů Q- myrsinifolia. Podstatný rozlišovací znak v rámci sekce cyklobalanopsisů je různá pilovitost čepele

Novinky v Lexikonu